Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто ножеви за јело имају заобљен врх?

Да ли сте се икада запитали зашто ножеви за јело имају заобљен врх?
Фото: Pixabay/Hans

Историја има одговор и на то питање. Ко зна како би изгледали ножеви за мазање путера или џема на хлеб да није било кардинала Ришељеа (Арманд Жан ду Плеси), који је живео у 17. веку и био први министар у Државном савету Луја XIV. До тада су ножеви имали зашиљене врхове.

Ришеље, осетљив када је у питању храна и бонтон за столом, једном приликом је приговорио госту који је одлучио да врхом ножа извуче остатке хране између зуба.

Кардиналу је досадило непристојно понашање, од забијања ножева у месо и другу храну када су гостима биле потребне слободне руке, до извлачења остатака залогаја између једнице и двојke.

Пукао му је филм и рекао слугама да се отарасе свих шиљастих ножева и замене их заобљеним.

Убрзо потом, француски краљ Луј XIII . забранио је шиљате ножеве, за столом као и оружје, како би покушао да стане на крај уобичајеном насиљу тог времена, што је додатно учврстило позицију ножа са округлим врхом као омиљеног облика прибора за јело.

Овај стил се убрзо проширио по Француској, а потом и на велики део западног света.

До деветнаестог века на многим местима постало је немогуће забити грашак на нож. Временом се облик ножа за јело променио. Постало је мало шире како би лакше намирнице на тањиру доспеле до виљушке и да би се кришка хлеба једноставно „намазала“.

Дакле, следећи пут када узмете нож у руке, сетите се кардинала који је променио историју.

Da li znate u kojoj zemlji je zabranjeno puštanje vode u toaletu posle 22 sata?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке