Da li biste poverovali da je sredinom 19. veka na mestu današnjeg Štranda postojao peščani sprud zvani „Poloj“ koji je godinama služio kao pojilo za životinje?
Mnogo toga se izmenilo od njegovog nastanka pa do danas, ali jedno je ostalo, da je to najomiljenija i najposećenija plaža u Novom Sadu.
Štrand je plaža koja se prostire na 14 hektara zemlje na severnoj obali Dunava, od toga 7 hektara zauzima zelena površina, a 7 hektara pesak namenjen za kupače.
Da li taj sklad između visokih topola, travnjaka, peska i vode, hipnotiše i mami sugrađane da se tokom leta iznova vraćaju na plažu? Vrlo moguće, jer na ovoj plaži uz prirodne lepote ima baš svega.
Na toj širokoj površini ima mesta za svakoga i svako može da pronađe neki svoj kutak za odmor.
Za one koji ipak vole aktivan odmor, postoje mnogobrojne manifestacije i sportske aktivnosti kako na plaži, tako na vodi.
Između ostalog, na Štrandu se organizuju „Dunavska regata TID“, „Novosadski triatlon“, dnevne „EXIT” žurke…
S obzirom na to da je Dunav na tom mestu izrazito širok, on stvara idealne uslove za jedrenje, posebno što se u neposrednoj blizini kupališta nalazi nekoliko rukavaca u kojima je voda mirna.
Još od svog nastanka plaža je prepoznatljiva po nama svojstvenim sportskim igrama poput picigena, kečketa i kurendola, pa ako se prošetate obalom sigurno ćete naići na grupicu mladih koji igraju upravo te igre.
O tome koliko je ova plaža voljena govori podatak da se na nju redovno dolazilo čamcima i čak fijakerima, a posećivali su je poznati i viđeniji pisci, umetnici i političari.
Ovu gradsku plažu je i sam Miloš Crnjanski redovno posećivao i isticao kao najveću znamenitost Novog Sada.
Kažu da u toku sezone na dnevnom nivou Štrand poseti na desetine hiljada ljudi, a u toku cele kupališne sezone, kroz kapije gradske plaže prođe preko milion ljudi.
Plažu obilaze posetioci svih uzrasta, posebno oni koji su odrastali u blizini reke, roditelji sa decom, mladi, a posebnu ljubav prema plaži pokazuju stari „štrandaroši“ koji prepričavaju priče kako je ovaj prelepi prostor nekad izgledao.
Osim dečije „cike“, na plaži odzvanjaju i zvuci urbanog života mladih, što doprinosi raznovrsnosti i lepoti ovog kuplaišta.
Svako bira sadržaj za sebe, neko bira čitalački kutak pod debelim hladom, a neko želi da svoje vreme provede ispod suncabrana kafića uz osvežavajuće piće.
Retko koji grad može da se pohvali takvim biserom prirode na 5 minuta od gradske vreve. Mnogi će reći da je to najlepša plaža na Dunavu, ali bez sumnje kad to i jeste!
Tajnu Štranda najverovatnije nikada nećemo otkriti, ali zato možemo da mu se prepustimo i uživamo u svim blagodetima koje nam nudi.
Kada sam ove godine odmarala na morskoj plaži u Egiptu, započela sam razgovor sa jednom ženom iz Mađarske. Naravno sporazumevale smo se što engleskim, što nemačkim jezikom, a malo i rukama.
Međutim, kada je rekla da je ta plaža prelepa i za nju upotrebila termin „štrand“, nekontrolisano je izbio smešak na mom licu i naravno, kao iz topa, morala sam da joj ispričam nešto o našem Štrandu.
Takvi smo mi Novosađani, svuda sa sobom nosimo naš duh, mentalitet, naglasak, pa i Štrand.
Festival „Autonomni Festival Žena“ od 6. do 12. juna u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine
Preuzmite android aplikaciju.