Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto nije dobro jesti lubenicu pre spavanja?

Iako je odličan saveznik za mlade i stare, konzumacija parče lubenice uveče može vam poremetiti stomak i naterati vas da malo promenite navike spavanja.
Foto: Pixabay/congerdesign

Ako su diuretička svojstva lubenice dobra za vaše telo tokom dana, postoje periodi dana kada nije prijatno često ustajati i odlaziti u toalet. Ali počnimo redom, prvo saznajte kada treba da jedete lubenicu, a zatim šta se dešava sa vašim telom kada pojedete lubenicu za večeru ili pre spavanja.

Kada je najbolje jesti lubenicu?

Mnogi dijetetičari preporučuju izbegavanje previše kisele ili slatke hrane za večeru. Varenje se tokom noći dosta usporava, a kiselost voća (uključujući lubenicu) može da ometa normalan proces varenja u telu. Iz tog razloga, najbolje vreme za uživanje u parčetu (ili deset) lubenice je popodne, možda posle ručka. Oko ručka proces varenja je veoma aktivan i brz, pa se zbog toga lakše podnosi kiselost lubenice. Iz tog razloga, i zapadna medicina i ajurveda – oblik medicine koji ima veoma drevno poreklo u Indiji – preporučuju izbegavanje lubenice uveče i radije je konzumiranje između 12 i 13 časova.

Uopšteno govoreći, bilo bi bolje da ne jedete lubenicu (ili voće uopšte) u roku od 3 sata pre odlaska u krevet.

Šta se dešava ako pojedete lubenicu za večeru?

Čak i ako nema ozbiljnih kontraindikacija, možete bezbedno da izbegnete male i velike smetnje koje bi vam mogle izazvati mnogo više nevolja nego što mislite. Na primer, kao što smo već rekli, lubenica je voće i kao takva ima visoku koncentraciju šećera i kiseli deo.

Jedenje lubenice neposredno pre spavanja opterećuje stomak, što je otežano prisustvom kiselina u voću.

Veoma osetljive osobe takođe mogu razviti sindrom iritabilnog creva ako često jedu kiselu hranu uveče. Osim toga, ako razmislite o tome, ne jesti voće kasno uveče nije velika žrtva, a ako vam treba još jedna motivacija, razmislite o svojoj figuri. Ako ga jedete pre spavanja, vaše telo će morati da apsorbuje hranljive materije dok je manje aktivno. Znate da to znači da će vaše telo morati da skladišti tu energiju i to može dovesti do povećanja telesne težine (što skoro nikada nije dobro).

Koji je jedan od najčešćih razloga za jedenje lubenice?

Ako je vaš odgovor njegova detoksikaciona i prirodna diuretička svojstva, onda ste došli na pravo mesto. Ali možda ne na način na koji mislite. U stvari, iako je inače veoma važno da pomognemo bubrezima u njihovom stalnom radu, jedenje lubenice uveče može dovesti do toga da se vrlo često budite da biste otišli ​​u toalet, što bi rezultiralo pogoršanjem kvaliteta vašeg sna.

Koje je najbolje vreme za pranje zuba?

Preuzmite android aplikaciju.