Dobar san je jedna od najvažnijih stvari za dobro zdravlje, ali kada je u pozadini televizor, gotovo ga je nemoguće imati.
Iako mnogi veruju da će sa uključenim televizorom brže zaspati, stručnjaci se baš i ne slažu sa tom konstatacijom.
Postoji mnogo istraživanja koja pokazuju kako svakodnevna upotreba tehnologije utiče na naš san, a samim tim i na naše ukupno zdravlje.
Iako su još uvek u toku, suština je ista, ako možete da izbegnete korišćenje ovih uređaja u svom krevetu, onda bi trebalo.
Neke stidije su ustanovile da 60% stanovništva gleda televiziju neposredno pre nego što zaspi, nadajući se da će im to pomoći da lakše zaspu.
Međutim, mnogi stručnjaci tvrde da kada spavate sa uključenim televizorom zapravo dajete svom telu manje sna nego što mu je potrebno, a to nosi brojne nedostatke.
Spavanje sa uključenim televizorom smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji igra ključnu ulogu u snu. To signalizira vašem telu da je vreme za odmor i oporavak od napornog dana.
Televizija i drugi uređaji koji proizvode plavo svetlo mogu smanjiti količinu melatonina koji proizvodi naše telo. Zatim, mozgu je teže razlikovati dan i noć, a kada se to dogodi, mnogo je teže zaspati.
Bilo da gledate ili slušate zvuk TV-a pre spavanja, on pokušava da održi vaš mozak u stalnom pokretu, ne ostavljajući mu prostora da se isključi.
Osim što mu ne dajete priliku da se odmori, čak i ako se desi da u nekom trenutku zaspite, to može rezultirati sanjanjem čudnih ili uznemirujućih snova, upozoravaju.
Poznato pravilo spavanja 7-8 sati dnevno je jedan od glavnih saveta na koje stručnjaci upozoravaju, a sve sa naglaskom da bez neophodnog odmora povećavamo rizik od niza tegoba kao što su rizik od dijabetesa, visokog krvni pritisak, oslabljen imunitet, gubitak pamćenja, koncentracije i drugo.
Ovo je osnovna životna veština: Evo kako da naučite da kažete“NE“
Preuzmite android aplikaciju.