Neke su oduvek želele da budu mame, a neke imaju ‘pogrešne’ hormone.
Neki ga razvijaju zbog hormonskih promena, a neki kao da su rođeni sa njim. Istraživanje objašnjava zašto je to tako.
Postoje različita mišljenja o tome zašto žene imaju majčinski instinkt. Dok jedni misle da je to prirodan instinkt za odgajanjem i da nam je biološki dat, drugi smatraju da želja za podizanjem deteta dolazi kroz iskustvo.
Postoji mišljenje da je društveni pritisak taj koji govori ženama da treba da imaju majčinski instinkt, zbog čega se osećaju loše ako to ne čine. Ali bez obzira na mišljenja, u trudnoći se dešavaju hormonske promene u telu koje pripremaju ženu i pobuđuju prirodni instinkt za majčinstvom.
Da li se to uvek dešava je sasvim drugo pitanje. Pošto ne postoji jedinstvena definicija majčinskog instinkta, žene veruju da će se povezati sa svojom bebom odmah nakon rođenja. Oni osećaju da im je potreban vodič koji će objasniti sve o majčinstvu i da je majčinski instinkt dat svima, ali ne i njima. Sve dok hormoni ne prolaze kroz telo žene, ona neće imati taj majčinski instinkt.
Oksitocin igra važnu ulogu
Iako se postavlja pitanje da li se materinstvo javlja pre trudnoće, ono o čemu se ne govori je da hormoni stvaraju promene u telu da bi se uspostavila veza između majke i bebe nakon rođenja. Prema studiji iz 2007. godine, hormon oksitocin stvara želju kod majki da se povežu sa svojom bebom. Nivoi oksitocina se konstantno povećavaju tokom trudnoće sve dok ne dostignu svoj vrhunac nakon rođenja bebe. Od tog trenutka, oksitocin pomaže majkama da izgrade jake veze sa svojim bebama i priprema ih da žele da ih hrane i neguju. Oksitocinski receptori u mozgu regulišu ponašanje majke, tako da možemo reći da ovaj hormon izaziva „majčino ponašanje“.
Majčin mozak prolazi kroz promene
Kada žena zatrudni, njen mozak prolazi kroz promene koje će pobuditi njen prirodni instinkt za majčinstvom. Od trenutka kada zatrudni, siva materija u njenom mozgu postaje više „fokusirana“. Oblasti mozga, koje su odgovorne za „empatiju, anksioznost i socijalnu interakciju“, postaju sve aktivnije.
Ove promene, u kombinaciji sa oksitocinom, su materinski instinkt. Područje mozga koje omogućava slobodan protok oksitocina naziva se amigdala. Tokom trudnoće i dojenja, oksitocin se brzo kreće kroz amigdalu što pomaže jačanju veze i prirodnih instinkata između majke i bebe. Još se ne zna da li se majčin mozak posle porođaja vraća u stanje pre trudnoće. U suprotnom, neke žene mogu biti sklonije „prirodnim“ majčinskim instinktima od drugih.
Preuzmite android aplikaciju.