Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto neke vrste ribe nikako ne treba jesti često?

Sve vrste riba i školjki sadrže tragove žive. Postoje različite vrste riba i morate obratiti pažnju kada ih kupujete. Riba je bogata omega-3 masnim kiselinama, vitaminom D i selenom.
Foto: Pixabay/27707

Istorijski gledano, riba je oduvek bila deo ishrane stanovnika plavih zona, gde žive 100-godišnjaci. Zanimljivo je da se u ovim krajevima uglavnom hrani biljnom hranom, sa malim količinama životinjskih proteina, uključujući ribu.

Neke od najzdravijih riba za jelo su divlji losos, sardine, haringa, pastrmka, skuša, inćuni i bakalar. Stručnjaci preporučuju da jedemo oko 300 grama ribe ili morskih plodova nedeljno.

Sve vrste riba i školjki sadrže tragove žive.

Iako u malim količinama neće uticati na vaše zdravlje, u većim je toksičan. Izloženost metilživi povezana je sa odloženim neurološkim razvojem, gubitkom perifernog vida, nedostatkom pokretljivosti ili koordinacije, oštećenjem govora i slabošću mišića, prema američkoj agenciji za zaštitu životne sredine.

Zbog toga treba izbegavati preteranu konzumaciju ribe sa visokim sadržajem žive, dok trudnice, dojilje i mala deca u potpunosti ograniče njihov unos. Neke od ovih vrsta riba su ajkula, sabljarka, kraljevska skuša i tuna.

Čiste organizam, jačaju imunitet i regenerišu jetru: 10 čuvara zdravlja

Preuzmite android aplikaciju.