Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto ne biste trebali sušiti veš u stanu?

Kako cene energije često rastu, mnogi od nas su napustili mašine za sušenje veša u korist odeće koja se suši na vazduhu.
Foto: Pixabay/Hans

Ali sušenje odeće kod kuće, nažalost, ima svoje nedostatke. Stručnjaci za kvalitet vazduha objasnili su opasnosti od držanja mokre odeće u zatvorenom prostoru.

U zgradama, buđ je obično uzrokovana nedostatkom ventilacije i povećanom vlažnošću, a počinje kao gljivica koja prirodno lebdi u unutrašnjem i spoljašnjem vazduhu.

Iako gljivice obično nisu problem za većinu odraslih, one mogu biti opasne za decu, kao i za osobe sa respiratornim problemima ili slabim imunološkim sistemom.

Ali kada se ove spore talože na površinama i postanu plesni, mogu izazvati alergije, hronične prehlade, iritaciju kože i pogoršati astmu i ekcem. Najbolji način za borbu protiv buđi u kući je borba protiv vlažnih uslova koje možete naći u posebno problematičnim područjima kao što je kupatilo, a sušenje odeće u zatvorenom neće pomoći situaciji. Kada sušite mokru odeću u kući, vlaga iz čistog pranja isparava i taloži se na plafonima i zidovima, pogoršavajući postojeće probleme sa vlagom.

Da biste smanjili rizik od razvoja buđi kada sušite mokru odeću u stanu, uvek držite otvoren prozor u prostoriji kako biste ispustili višak vlage iz vazduha.

Pošto se buđ može brzo akumulirati na zidovima i plafonima, dodatni način da se to spreči je korišćenje odvlaživača vazduha. Električni odvlaživači rade tako što usisavaju vazduh, izvlače višak vlage u rezervoar za vodu, a zatim ponovo ispuštaju vazduh u atmosferu.

Još bolje je da otvorite prozore i napravite protok vazduha kroz vaš dom. Još jedan jeftin trik za uklanjanje vlage sa zidova i prozora je postavljanje posuda za so na prozorsku dasku kada sušite odeću, jer će to pomoći da se apsorbuje višak vlage u vazduhu.

Da li znate zašto korpa za veš ima rupice? Čak i ako se nikada niste to zapitali, odgovor će vas malo zateći

Preuzmite android aplikaciju.