Početna > Srbija
Srbija

Zašto nam je čuvarkuća posebna?

Jedan od najlepših i najveselijih običaja uoči Vaskrsa jeste farbanje jaja. Domaćice na Veliki petak puštaju svojoj mašti na volju i trude se da na što interesantniji način ukrase vaskršnja jaja.
Foto: Privatna arhiva

Pored mnoštva običaja i tehnika, jedan se, ipak, izdvaja. Prvo jaje koje domaćica ofarba, farba se u crvenu boju i čuva sve do narednog Velikog petka, zbog čega ga nazivamo čuvarkućom!

Postoji verovanje da čuvarkuća tera zle sile i demone od kuće i ukućana, te ih čuva tokom čitave godine.

Pored čuvarkuće, u našem narodu za ovo jaje još možete čuti nazive: “stražar“, “stražnik“ i “čuvar“.

Čuvarkuća se uvek farba u crveno jer na taj način simboliju nevino prolivenu Hristovu krv, a ukoliko se pitate zašto na Vaskrs baš farbamo jaja, odgovor čuči u tome što je upravo jaje samo po sebi simbol života.

Prema verskim spisima Marija Magdalena je caru Tiberiju poklonila jaje dok mu je saopštavala da je Isus vaskrsao i time je ukazala na večni život kojem se svi radujemo.

Običaj je da se čuvarkuća na Vaskršnje jutro stavi u činiju sa vodom zajedno sa bosiljkom, zdravcem i drenom, te da se ukućani sa tom vodom umivaju kako bi bili zdravi i rumeni.

Još jedan od naših lepih običaja vezanih za čuvarkuću jeste i taj da se deca na Vaskršnje jutro “lupnu“ njome po čelu kako bi bila zdrava.

Kada se stara čuvarkuća zameni novom, potrebno je odstraniti staru iz kuće, ali i za to postoji nekoliko običajnih načina.

Stara čuvarkuća bi se ranije na Veliki petak bacala preko krova kuće, ili bi se zakopavala u njive i obradive površine zemlje kako bi čuvala useve od štete.

Ona se, takođe, može baciti i u reku i tada se veruje da odnosi zlo i nesreću koja nas je zadesila u toku prethodne godine.

Bilo kako bilo, veoma je važno da vam prošlogodišnja čuvarkuća ne pukne, jer miris koji ćete osetiti neće biti ni malo prijatan.

Uživajte u lepoti današnjeg praznika!


Običaji na Veliki petak sa “Gradske info“ (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.