Почетна > Србија
Србија

Зашто нам је чуваркућа посебна?

Један од најлепших и највеселијих обичаја уочи Васкрса јесте фарбање јаја. Домаћице на Велики петак пуштају својој машти на вољу и труде се да на што интересантнији начин украсе васкршња јаја.
Фото: Приватна архива

Поред мноштва обичаја и техника, један се, ипак, издваја. Прво јаје које домаћица офарба, фарба се у црвену боју и чува све до наредног Великог петка, због чега га називамо чуваркућом!

Постоји веровање да чуваркућа тера зле силе и демоне од куће и укућана, те их чува током читаве године.

Поред чуваркуће, у нашем народу за ово јаје још можете чути називе: “стражар“, “стражник“ и “чувар“.

Чуваркућа се увек фарба у црвено јер на тај начин симболију невино проливену Христову крв, а уколико се питате зашто на Васкрс баш фарбамо јаја, одговор чучи у томе што је управо јаје само по себи симбол живота.

Према верским списима Марија Магдалена је цару Тиберију поклонила јаје док му је саопштавала да је Исус васкрсао и тиме је указала на вечни живот којем се сви радујемо.

Обичај је да се чуваркућа на Васкршње јутро стави у чинију са водом заједно са босиљком, здравцем и дреном, те да се укућани са том водом умивају како би били здрави и румени.

Још један од наших лепих обичаја везаних за чуваркућу јесте и тај да се деца на Васкршње јутро “лупну“ њоме по челу како би била здрава.

Када се стара чуваркућа замени новом, потребно је одстранити стару из куће, али и за то постоји неколико обичајних начина.

Стара чуваркућа би се раније на Велики петак бацала преко крова куће, или би се закопавала у њиве и обрадиве површине земље како би чувала усеве од штете.

Она се, такође, може бацити и у реку и тада се верује да односи зло и несрећу која нас је задесила у току претходне године.

Било како било, веома је важно да вам прошлогодишња чуваркућа не пукне, јер мирис који ћете осетити неће бити ни мало пријатан.

Уживајте у лепоти данашњег празника!


Običaji na Veliki petak sa “Gradske info“ (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.