Da li vam se često desi da sebi kažete, „Samo deset minuta da odremam i biću kao nov“? To nimalo nije besmislena rečenica.
Japanci su prepoznali značaj „isključivanja“ kako bi se um odmorio i bio spreman za donošenje efikasnih rešenja.
Zbog izgaranja na poslu, poznatog kao sindrom sagorevanja, vredni japanski svet postao je manje efikasan upravo zbog pospanosti, a to je kompanije koštalo više od stotinu milijardi dolara godišnje.
Kako bi unapredili efikasnost zaposlenih, udruženje poslodavaca donelo je odluku o uvođenju pola sata vremena za san, ali i sobe opremljene za tu namenu.
Isto tako, nije neuobičajeno u Japanu videti ljude kako dremaju u parkovima, prevozu. Jednostavno, oni su naučili da se na taj brz, ali i efikasan način resetuju.
Kada smo umorni, tada smo razdraživi i teško nam je da donosimo odluke, a o nekim efikasnim rešenjima teško je i pričati. Mozak je umoran i nije u stanju da sagleda objektivno situaciju i donese neki zaključak.
Stoga, kako bi se znali nositi sa izazovnim, stresnim situacijama, potrebna nam je odmoran i bistar razum, a mogućnost isključivanja je sigurno jedan od načina da do toga i dođemo.
A najbolji način da se isključimo, jeste da malo „odremamo“.
Možda u većini zemalja dremanje na poslu nije baš uobičajena pojava, ali zato to sebi možemo priuštiti kod kuće ili u prevozu, parku i sl.
Sklopite oči i pustite sve misli iz vašeg uma da izađu. Ovde nije reč o spavanju nekoliko sati. Dovoljno je da dremate 15 do 30 minuta i da se nakon toga osećate kao da ste spavali osam sati, puni energije i bistrog uma.
Dremka nam pomaže da obezbedimo sebi veću samokontrolu i prihvatanje situaciju, bez da imamo potrebu da joj odgovaramo momentalno. Čini nas strpljivijima.
Dremka vas na kratko izmesti iz stresnih okolnosti i tako se um oslobodi svih nepotrebnih misli koje nesvesno izazivaju stres.
A dobro je poznato da kada smo pod stresom, ne rasuđujete trezveno, već brzamo, nervozni smo, a ishod toga može biti manja produktivnost i neefikasnost.
I ovde nije samo reč o poslovnom okruženju, već i o svakom drugom.
Zato se često priča o meditaciji, kao načinu da se resetujemo. Tih petnaestak minuta u tišini, kada smo kao u nekom polu snu, dovodi nas do rasterećenja i spremnosti da se dalje uhvatimo u koštac sa životnim izazovima.
Obezbedite sebi kratku dremku i videćete da 15 minuta ovakvog odmora, može dovesti do rešenja i veće efikasnosti, nego što ste o nečemu razmišljali i radili nekoliko sati ili dana.
Otkrivena povezanost sna i telesne težine – broj sati koji „goji“ iznenadio naučnike
Preuzmite android aplikaciju.