Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Зашто је здраво дремати?

Да ли вам се често деси да себи кажете, „Само десет минута да одремам и бићу као нов“? То нимало није бесмислена реченица.
Фото: Pexels/George Milton

Јапанци су препознали значај „искључивања“ како би се ум одморио и био спреман за доношење ефикасних решења.

Због изгарања на послу, познатог као синдром сагоревања, вредни јапански свет постао је мање ефикасан управо због поспаности, а то је компаније коштало више од стотину милијарди долара годишње.

Како би унапредили ефикасност запослених, удружење послодаваца донело је одлуку о увођењу пола сата времена за сан, али и собе опремљене за ту намену.

Исто тако, није неуобичајено у Јапану видети људе како дремају у парковима, превозу. Једноставно, они су научили да се на тај брз, али и ефикасан начин ресетују.

Када смо уморни, тада смо раздраживи и тешко нам је да доносимо одлуке, а о неким ефикасним решењима тешко је и причати. Мозак је уморан и није у стању да сагледа објективно ситуацију и донесе неки закључак.
Фото: Pexels/Andrea Piacquadio

Стога, како би се знали носити са изазовним, стресним ситуацијама, потребна нам је одморан и бистар разум, а могућност искључивања је сигурно један од начина да до тога и дођемо.

А најбољи начин да се искључимо, јесте да мало „одремамо“.

Можда у већини земаља дремање на послу није баш уобичајена појава, али зато то себи можемо приуштити код куће или у превозу, парку и сл.

Склопите очи и пустите све мисли из вашег ума да изађу. Овде није реч о спавању неколико сати. Довољно је да дремате 15 до 30 минута и да се након тога осећате као да сте спавали осам сати, пуни енергије и бистрог ума.

Дремка нам помаже да обезбедимо себи већу самоконтролу и прихватање ситуацију, без да имамо потребу да јој одговарамо моментално. Чини нас стрпљивијима.

Дремка вас на кратко измести из стресних околности и тако се ум ослободи свих непотребних мисли које несвесно изазивају стрес.

А добро је познато да када смо под стресом, не расуђујете трезвено, већ брзамо, нервозни смо, а исход тога може бити мања продуктивност и неефикасност.

И овде није само реч о пословном окружењу, већ и о сваком другом.

Фото: Pexels/Karolina Grabowska

Зато се често прича о медитацији, као начину да се ресетујемо. Тих петнаестак минута у тишини, када смо као у неком полу сну, доводи нас до растерећења и спремности да се даље ухватимо у коштац са животним изазовима.

Обезбедите себи кратку дремку и видећете да 15 минута оваквог одмора, може довести до решења и веће ефикасности, него што сте о нечему размишљали и радили неколико сати или дана.

Otkrivena povezanost sna i telesne težine – broj sati koji „goji“ iznenadio naučnike

Преузмите андроид апликацију.