Rezultat povećane efikasnosti je svakako značajna ušteda u finansijskom smislu, ali nije zanemarljiv ni direktan uticaj na očuvanje životne sredine.
Energetska efikasnost podrazumeva niz mera koje se preduzimaju u cilju smanjenja potrošnje energije, a koje pri tome ne narušavaju uslove života i rada. Neopravdano se ovaj pojam koristi u kontekstu štednje energije koja dovodi do smanjenja kvaliteta života.
Pojam enegertske efikasnosti podrazumeva upotrebu energije bez odricanja, a da bismo ovo ostvarili moramo primeniti određene tehničke mere ili, što je još bitnije, promeniti svoje ponašanje u vezi sa potrošnjom energije.
Tehničke mere podrazumevaju da pri kupovini električnih uređaja za domaćinstvo obavezno obratimo pažnju na energetski razred. To je u startu možda malo skuplje, ali na duže staze je veoma isplativo.
Uvek kada pomislimo na štednju, prva asocijacija je odricanje, a uopšte ne mora da bude tako.
Efikasna upotreba energije vodi ka povećanju kvaliteta života i ka energetskoj bezbednosti. Rezultat povećane efikasnosti je svakako značajna ušteda u finansijskom smislu, ali nije zanemarljiv ni direktan uticaj na očuvanje životne sredine.
Prema podacima kojima raspolaže Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture, 90% domaćinstava u Srbiji nije izgrađeno u skladu sa standardima iz oblasti energetske efikasnosti.
Za ovakvo stanje postoji više razloga. Nije se vodilo mnogo računa o potrošnji električne energije, a i zakon je bio takav da niko nije kontrolisao investitore. Stoga i ne čudi što su mnoge zgrade rađene bez termoizolacije. Sva ta nemarnost mnogo košta, ako se zna da takve zgrade troše 4 puta više energije u odnosu na izolovane zgrade.
U razvijenim državama biti „energetski efikasan“ postalo je model ponašanja.
Ako budemo racionalnije trošili energiju sačuvaćemo prirodne resurse za buduće generacije.
Ukoliko obične sijalice zamenimo štedljivim i ukoliko gasimo svetlo u prostorijama u kojima ne boravimo, povećaćemo energetsku efikasnost i doprinosimo kućnom budžetu.
Prilikom spremanja hrane, posudu obavezno poklopiti, kako bi se toplota zadržala u njoj, jer se na taj način štedi i do 20% energije.
Redovno čišćenje kamenca iz bojlera doprinosi njegovoj efikasnosti i velikoj uštedi energije.
Punjače od telefona, laptopa ili aparata isključite iz struje, jer oni troše struju i kada su aparati napunjeni.
Ovo su samo neke od ideja pomoću kojih se može dati doprinos u očuvanju električne energije i smanjenju troškova, a ima ih mnogo više. Ponekad su i mali koraci dovoljni kako bi i nama i budućim naraštajima obezbedili sigurniju budućnost, ali i smanjili negativan uticaj na životnu sredinu.