Serotonin je poznatiji kao jedan od hormona sreće, a više od 90 odsto ovog jedinjenja stvara se u ćelijama creva i stimuliše peristaltiku tankog creva. Ostatak ovog jedinjenja se nalazi u mozgu, gde je njegova uloga da smanji bol i utiče na raspoloženje.
Serotonin je izuzetno važan jer njegovo smanjeno lučenje može uticati na funkcije u telu. To može dovesti do depresije, ali i do migrene. S druge strane, nije dobro ni kada je njen nivo povišen.
Šta je serotonin?
Serotonin je jedinjenje ili hemikalija koju proizvode nervne ćelije i nalazi se u mnogim delovima tela.
Dakle, najviše ga ima u digestivnom sistemu, ali ga ima i u trombocitima i u nervnom sistemu. Nastaje od aminokiseline triptofana, koja se u organizam unosi hranom.
Većina ovih aminokiselina nalazi se u mesu, mlečnim proizvodima, jajima i orasima.
Ovo jedinjenje prenosi signale između nervnih ćelija i reguliše njihov intenzitet, a lekovi koji regulišu nivoe serotonina se koriste za lečenje stanja kao što su depresija, bipolarni poremećaj, bulimija ili napadi panike.
Zašto je serotonin važan?
Serotonin utiče na različite funkcije u telu. Osim što kontroliše emocije, utiče i na motoričke funkcije. Takođe utiče na raspoloženje i poznat je kao jedan od hormona sreće. Takođe pomaže čoveku da bolje spava, važan je za varenje, ali i za zarastanje rana i kontrolu polnih funkcija. Postoje studije koje govore da nedostatak ove hemikalije može uticati i na pojavu depresije. Serotonin utiče i na osećaj straha, odgovor tela na stres, pamćenje, disanje i telesnu temperaturu.
Kako se može povećati serotonin u telu?
Svi bi voleli da su uvek dobro raspoloženi, a deo dobrog raspoloženja i normalnog funkcionisanja organizma može se postići unosom dovoljne doze serotonina. Tako se nivo ovog jedinjenja može povećati izlaganjem dnevnom svetlu, vežbanjem, pravilnom ishranom i meditacijom. Pored toga, može se povećati i zbog lekova, kao što su antidepresivi. Što se tiče ishrane, na nivo serotonina će najviše uticati složeni ugljeni hidrati kao što su povrće, voće, mahunarke ili cela zrna. Kada se ova hrana jede, telo proizvodi više insulina, koji onda pomaže mišićima da privuče više aminokiselina, dajući tako triptofanu bolju šansu da stigne do mozga. Serotonin je jedinjenje koje se nalazi u nekoliko delova tela i značajno utiče na raspoloženje i druge funkcije u telu. Njegov nedostatak utiče i na pojavu određenih stanja, dok, na primer, njegov višak može izazvati retko, ali opasno stanje koje se zove serotoninski sindrom. Važno je reagovati kada dođe do bilo kakvog lošeg raspoloženja ili promena u telu kako bi se na vreme sprečile opasnosti po zdravlje.
Šta je serotoninski sindrom?
Serotoninski sindrom je retko stanje koje se javlja kada se uzimaju lekovi koji povećavaju nivo serotonina, što dovodi do naglog porasta nivoa ovog jedinjenja u telu i izazivanja niza simptoma. Ova pojava se može javiti i prilikom uzimanja novih lekova, povećanja doze postojećih lekova, uzimanja suplemenata ili nedozvoljenih droga.
Šta ne treba da prećutimo drugoj osobi? Šest rečenica koje je bilje da kažemo
Preuzmite android aplikaciju.