Grad Atina predstavlja kolevku starogrčke kulture. U njoj se nalaze najznačajniji evropski arheološki lokaliteti i uvek je vezujemo za umetnost i visoko razvijen kulturni život.
Vekovima se smatralo da upravo Atina okuplja sve najmudrije i najobrazovanije ljude, te je nemoguće da nam ne imponuje što upravo naš grad porede sa ovom velikom grčkom metropolom.
Novi Sad je dobio svoj pseudonim još davne 1864. godine kada je Matica srpska stigla u naš grad, i kada je oko sebe počela da okuplja svu gradsku kulturnu elitu.
Matica srpska je najstarija naučna i kulturna institucija osnovna zbog izdavanja knjiga na srpskom jeziku i prosvećivanja našeg naroda u periodu kada nam je to bilo neophodno.
Iako je kasnije preseljena u Novi Sad, ona je zapravo, osnovana u Pešti 1826. godine zbog potrebe za preuzimanjem Serbske letopisi, jedinog tadašnjeg srpskog glasila koje je bilo pred gašenjem.
Status ove institucije je regulisan Zakonom o Matici srpskoj.
Ova institucija učinila je da zasluženo nosimo breme poređenja sa Atinom jer je doprinela da naš grad u 19. veku bude kulturni i politički centar srpskog naroda i generalno sedište celokupnog Srpstva.
Svetozar Miletić bio je osoba koja je okupljala novosadsku intelektualnu omladinu. Prema nekim podacima upravo je u njegovom društvu, u nekom neobaveznom razgovoru, zanatlija Stevan Jelinić Ćebenda kumovao novom nazivu grada.
Tipično za boemski život po kome je Novi Sad poznat, kovanje novog naziva nastalo je, ne biste verovali, u kafani.
Kolevka ovog pseudonima bila je kafana “Bela lađa“ koja je okupljala kulturnu i političku elitu, a u njoj su se obično u večernjim satima razvijale strategije i rešavala važna istorijska pitanja.
O načinu na koji su Đebenda i tadašnji gradonačelnik Miletić kroz anegdote ustanovili novi naziv postoji čak i pisani trag u knjizi Ljubomira Lotića, dugogodišnjeg službenika Matice srpske.
Pogledajte specijal “Starim Novim Sadom“ za više interesantnih istorijskih priča o našem gradu.
Danas i dalje volimo da koristimo ovaj naziv kada želimo da istaknemo koliko smo drugačiji od drugih gradova u Srbiji.
Nekada Raška varoš, otkupivši status grada od Carice Marije Terezije 1748. godine, dobila je ime Novi Sad, odnosno Neoplanta, odnosno Ujvidek na mađarskom.
Vremenom, kao stanovnici naučili smo da ga iz milja zovemo raznim imenima i ispevavamo mu počasne pesme, ali je jedino sigurno, i za koji god naziv da se odlučimo jedno je sigurno, Novi Sad će uvek biti grad ljubavi i tolerancije.
Preuzmite androidaplikaciju.