Početna > Svet
Svet

Zašto je lubenica simbol palestinskog otpora i svetske solidarnosti sa Palestincima?

Od izbijanja sukoba Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze pre više od tri meseca i velikog stradanja palestinskog stanovništva, na antiratnim protestima pojavio se simbol lubenice, koje demonstranti nose na majicama i koriste kao podršku Palestincima na društvenim mrežama.
Foto: Tanjug/AP Photo/Rafiq Maqbool, File

Boje rezane lubenice, sa crvenom pulpom, zeleno-belom korom i crnim semenkama, iste su kao one na palestinskoj zastavi. Od Njujorka i Tel Aviva do Dubaija i Beograda, ovo voće je postalo simbol solidarnosti, okupljajući aktiviste koji ne govore isti jezik niti pripadaju istoj kulturi, ali dele zajednički cilj – solidarnost i podršku palestinskom otporu.

Lubenica ima značajan istorijski kontekst za palestinsko stanovništvo na okupiranim teritorijama nakon sukoba 1967. godine, piše AP.

Foto: Tanjug/AP Photo/Damian Dovarganes, File

Nakon Šestodnevnog rata, izraelska vlada je zabranila isticanje palestinske zastave u Gazi i na Zapadnoj obali. U Ramali je 1980. vojska zatvorila galeriju koju su vodila tri umetnika jer su prikazivali političku umetnost i radove u bojama palestinske zastave – crvenoj, zelenoj, crnoj i beloj.

Trojica umetnika su nakon izložbe odvedena na razgovor i prema rečima umetnika i organizatora izložbe Slimana Mansura, izraelski oficir mu je rekao: „Zabranjeno je organizovati izložbu bez dozvole vojske, i drugo, zabranjeno je slikati u bojama palestinske zastave“.

Taj izraelski ficir je pomenuo lubenicu kao jedan primer umetnosti koja bi prekršila vojna pravila, rekao je Mansur prošle nedelje za AP.

Nekoliko puta je u decenijama nakon toga, zvanična palestinska zastava bila zabranjena, ali je lubenica „postala nacionalni simbol“, tvrdi Mansur.

Foto: Tanjug/AP Photo/Mahmoud Illean, File
Lubenice su dugo bile glavna hrana u regionu, a neka jela, poput popularne salate u južnoj Gazi, potiču od arapskih beduinskih plemena.

Mladi aktivisti sve češće koriste emodži lubenice pozivajući na prekid vatre u Gazi. Emotikoni mogu zbuniti algoritme za koje zagovornici kažu da ih tehnološke kompanije koriste da bi potisnule objave sa ključnim rečima kao što su „Gaza“i „Palestina“.

Još jedan razlog zašto bi lubenica mogla da odjekne: ima semenke.

Foto: Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic, File
„Možda ćete uspeti da razbijete lubenicu. Možda ćete moći da uništite voće, ali seme je malo teže zgnječiti“ zaključio je umetnik Šon Eskarsiga.

Od 7. oktobra, Izrael je vazdušnim, kopnenim i pomorskim putem ubio više od 24.000 Palestinaca, ali se antiratni protesti širom sveta nastavljaju koristeći, prema rečima Eskarige „sliku koja prevazilazi jezik, koja prevazilazi kulturu, koja prevazilazi algoritme i zaista dopire do ljudi“.

Smanjuje se broj pušača u svetu, Evropa bi ih 2030 mogla imati najviše

Preuzmite android aplikaciju.