Fizička aktivnost nije samo bitna za odraslog čoveka, ona je jako bitna i u najranijem dobu.
U poslednje vreme suočeni smo sa činjenicom da je iz godine u godine sve više gojazne dece. Vreme pred kompjuterom, brza hrana, nedostatak kretanja svakako predstavljaju uzrok tome.
Ovaj problem nikako ne treba zanemarivati, jer pored fizičkog izgleda, on ima jako loš uticaj i na samo zdravlje deteta.
Kako bi se ovoj činjenici stalo na put, pored stvaranje dobrih navika za zdravom ishranom, jako je bitno još u najranijem periodu stvoriti naviku detetu vezanu za fizičku aktivnost.
Čim dete propuzi, treba izbegavati da ga često nosite, gurate u kolicima. Pustite ga da puzi po prostoriji. Pogotovo kada dete prohoda, trudite se da što više samo ide.
Naravno ne treba očekivati da dete pređe kilometre i kilometre, ali svakako je idealno vreme da umesto kolica sve više koristi svoje nogice za šetnju.
Što je dete starije, mogućnosti za raznim aktivnostima se povećavaju. Razne igre napolju, vožnja bicikla su sjajna aktivnost. Uz igru dete će biti fizički aktivno, ali će istovremeno jačati i svoje motoričke veštine.
I naravno ne zaboravite da se deca ugledaju na svoje roditelje. Ne možete očekivati da vaše dete bude zainteresovano za sport, ukoliko vi sami po čitav dan sedite u kući pred kompjuterom.
Izađite napolje sa svojom decom i pokažite im da je boravak u prirodi i bavljenje nekim oblikom sporta sasvim normalan deo života, a ne obaveza koja treba da se „odradi“.
Sve veći broj istraživanja ukazuje na to da fizička aktivnost u ranom detinjstvu pozitivno utiče na zdravlje mališana i to kako kratkoročno tako i dugoročno.
Pravilno držanje tela, jače kosti i mišići, bolja kardiovaskularna i respiratorna funkcija, kao i ređa pojava gripa i prehlada kod te dece su samo neke od koristi koje nosi fizička aktivnost.
I pored sjajnih prednosti za fizičko zdravlje, fizička aktivnost kod dece je sjajna za kognitivni razvoj, socijalne veštine i emocionalnu zrelost.
Fizički aktivna deca su koncentrisanija od one dece koja to nisu. Takođe ona bolje kontrolišu emocije, samopouzdanija su i retko pate od depresije.
Na duže staze, naučni dokazi ukazuju na to da deca sa višim nivoima fizičke aktivnosti u ranom detinjstvu u većini slučajeva ostaju aktivna i kasnije tokom života.
Kako su najranije godine ključne za vaspitanje i razvoj deteta u svakom smislu, roditelji su ti koji imaju presudnu ulogu u podsticanju fizičke aktivnosti svoje dece.
Ne treba od deteta praviti vrhunskog sportistu ako ono za to nije, ali ukazati mu i svojim primerom pokazati značaj fizičke aktivnosti svakako treba.
Izbora je mnogo, od jednostavnog pešačenja, igranja loptom, pa do plivanja, plesa, klizanja, a odabir je na vama i vašem mališanu.
Preuzmite android aplikaciju.