Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto je fina motorika bitna za razvoj inteligencije

Možda bi se na prvu pomislilo da motoričke sposobnosti kod deteta nisu povezane sa razvojom inteligencije, ali to nije slučaj.
Foto: Pexels/Cottonbro studio

Za razvoj govora, inteligencije itekako je od presudnog značaja motorika deteta još od najmlađeg uzrasta.

Da su motorika i govor povezani potvrđuje i činjenica da kada ne možemo da nađemo pravu reč obično počinjemo da gestikulišemo rukama.

Pokazalo se da nivo razvijenosti dečjeg govora direktno zavisi od stepena formiranosti finih pokreta prstiju ruku. Stručnjaci koji su proučavali ovu vezu veruju da se formiranje važnih govornih zona u mozgu ostvaruje pod uticajem nervnih impulsa prstiju ruku. Tako da, ukoliko  su bebini prstići aktivniji, to će se fovor, emocije i itelekt bolje razvijati kod deteta.

Zato, kako bi podstakli svoje dete još u najranijoj fazi počnite sa vežbicama i govorno ritmičkim igrama. Ritmičke i muzičke stimulacije će pomoći detetu da razvije govor, ali isto tako razvijaće se sluh, orijentacija u prostoru, ritam. Kroz ovakve vežbe, dete će vežbati kontrolu čitavog tela.  blagim milovanjem bebinih prstića.

Uticaj fine motorike na razvoj mozga bio je poznat još u staroj Kini a stari kinezi su još tada tvrdili da igre prstijma pomažu usklađivanju duha i tela. Čuvena je i istočnjačka izreka da se inteligencija čoveka može sa lakoćom prepoznati po spretnosti ruku.

Fine motoričke sposobnosti su izrazito bitne za rano učenje. Bojanje, sečenje, igra plastelinom i crtanje treba da zauzmu između 30-60% dnevnih aktivnosti. Fina motorička sposobnom dobar je pokazatelj školske spremnosti deteta.

Kako možete podstaći inteligenciju kod dece?
Deca do tri meseca

U ovoj fazi milujte svoju bebu, kupite joj raznobojne igračke koje će dete moći da vidi. Muzika je svakako poželjna, ali isto tako pustite vašu bebu da se igra sa vodom dok je kupate.

Od trećeg do šestog meseca

Vaznu ulogu u ovom periodu imaju igračke koje se kreću, kako bi beba mogla da ih prati pogledom. Takođe, poželjno je da bebine igračke sakrivate kako bi ih ona tražila.

Boravak napolju i razgovor sa vašom bebom su takođe značajni. Iako, vam beba zasigurno neće ništa reći, razgovor sa njom je veoma bitan.

Od šestog meseca do prve godine

Puzanje i upoznavanje prostora oko sebe su poželjni u ovom periodu. Ovo je pravo vreme za uvođenje što raznovrsnije hrane.

Od prve godine do 18 meseci

Pustite dete da komunicira sa okolinom i trudite se da bude što više fizički aktivno, sa što većim brojem različitih igara.

Od 18 meseci do treće godine

Sa dve godine dete je već sposobno da usvaja pravila igre. Igranje slovima i brojevima je takođe poželjno, kako bi se naviklo na drugačije oblike.

Od treće do šeste godine

Učenje stanog jezika i sviranje nekog instrumenta su  poželjni u ovim godinama.

Da li ste srećni sa svojim partnerom? Ovo su stvari koje srećni parovi nikada ne rade!

 

Preuzmite android aplikaciju.