Почетна > Свет
Свет

Зашто је баш 8. март проглашен за Међународни дан жена?

Почетак марта волимо због топлијих температура и оних првих зрака сунца који су ту да нам наговесте да долази пролеће, међутим, даме га посебно воле због Међународног дана жена који се на данашњи дан прославља још од давне 1910. године.
Фото: Градске инфо

Сигурно вас занима зашто се баш 8. март узима за овај празник?

Давне 1910. године Клара Цеткин је у Копенхагену предложила да се даном жена прогласи управо овај датум и он је већ наредне године прослављен широм Данске, Швајцарске, Немачке и Аустрије.

Ипак, Међународним даном жена проглашен је тек шест година касније, док су га Уједињене Нације признале тек 1975. године.

Разлог за обележавање дана жена јесте 1857. година и низ протеста и демонстрација које су, те године, организовале жене запослене у текстилној индустрији у Њујорку. Напад на протестанткиње од стране полиције дао је повод да се, две године касније, оснује прво удружење за заштиту женских права.

Након ове године, 8. марта, жене су традиционално почеле да излазе на улице и траже боље животне услове и равноправност са мушкарцима. Уведене су институције као што су трудничко боловање, ограничење рада жена у трећој (ноћној) смени, иста плата за исти рад, демократско право гласа и многе друге.

Међународни дан жена прославља се у 55 земаља.

Фотографија Кларе Цеткин:

Фото: WikimediaCommons/Karl Pinkau

Данас многе организације у свету обележавају Међународни дан жена демонстрацијама, предавањима и акцијама са циљем промовисања равноправности и даљег унапређења женских и људских права. А неке се настоје изборити да постане државни празник у земљама у којима то још није.

Интересантно је да, уколико сте жена која живи у Непалу или Кини, данас не бисте морали да одете на посао јер би вам држава гарантовала слободан дан.

Друштвено-политички карактер овог празника се код нас давно изгубио. У Србији га обележавамо тако што лепшем и нежнијем полу мушкарци поклањају цвеће.

Разне државе негују разне начине обележавања 8. марта. У Индији се организују посебне параде и ритуали у којима учествују само жене, Италијанке од мушкараца добијају мимозе,  док се у Пољској и даље организује марш феминисткиња.

Фото: Pixabay/Hanswan_Febregas

Оно што последњих година све чешће можемо да приметимо, на ком год географском положају се налазили, јесте да се овом празнику посебно радују трговци.

Они тог дана, ипак, највише профитирају од свих осталих…

Novosađani, šta naručujete kada sednete u kafić? (ANKETA)

Преузмите андроид апликацију.