Jednom kad vas golubovi probude, budiće vas i svakog narednog jutra, jer su tako odlučili, da vaša terasa bude njihov dom.
Kakav je to balkon bez nekoliko golubova na njemu? Zasigurno, nezaštićen.
Svakako da su svi veći gradovi prepoznatljivi po jatima ovih ptica, pa tako i Novi Sad. Sve je to u redu dok je to jato, na nekom trgu ili zgradi u kojoj ne živimo.
Njima nije važno kakav je to prostor u pitanju, sve dok mogu bezbedno da sviju svoje gnezdo, odnosno gomilu granja i kamenčića. Ako pažljivije pogledate na fasadu zgrade, primetićete da svaki par ima svoje mesto.
Nažalost, ni novosadske terase nisu pošteđene, pa te ptice ostavljaju svoje, „poklone“, koje vi morate uporno da čistite, iz dana u dan.
Ovi podstanari su veoma bučni i neuredni, plus ne plaćaju kiriju.
Evo kako možete da se iborite za svoju teritoriju i okončate „sukob“ između vas i ptica!
Pre nego što pomislite na neke agresivnije metode, imajte na umu da su golubovi zaštićena vrsta ptice i da im ni na koji način život ne sme biti ugrožen.
Tako se možete obratiti Zoohigijeni, koja pruža usluge dezinsekcije i deratizacije. Postoje i brojne privatne firme, koje pružaju celokupnu uslugu, u vidu regulisanja virusa i bakterija hemijskim tretmanom, zatim čišćenje površina i potom specijalističko postavljanje namenske žice na kritičnim mestima.
Ukoliko ste u mogućnosti, savet koji bi bio najadekvatniji je da pozovete profesionalno lice za rešavanje takvog problema. Ali, ako baš želite lično da se obračunate sa njima, uradite to na način koji će ih samo zaplašiti i oterati.
Čistite redovno svoju terasu
Iako banalno zvuči, morate se potruditi da vaša terasa bude očišćena, bez smeća, ostataka hrane ili starih novina. Ukoliko gajite neko cveće na terasi, ne ostavljajte vodu u tacni za zalivanje oko koje golubovi mogu da se okupe, već direktno u zemlju.
Ne hranite svoje kućne ljubimce na terasi, nego unutra.
Kao veoma snalažljive ptice, da bi preživele, privući će ih bilo šta što može da im bude hrana ili skrovište.
Čišćenje terase od golubijeg izmeta, mora biti temeljno i bezbedno. Obavezno navući rukavice, kako bi se zaštitili od opasnih materija, bakterija i gljivica koje se tu sadrže.
Pažljivo koristiti špaklu ili neki sličan predmet, vodeći računa da se ne izgrebe površina. Nakon grubog struganja, upotrebite antibakterijsko sredstvo i izbeljivač ukoliko je potrebno.
Upotrebite predmete koji reflektuju svetlost
Vrlo su plašljivi i kada je svetlost u pitanju. Okačite za plafon ili tavanicu desetak diskova koje ne koristite ili bilo koji reflektujući predmet (npr. folija).
Odsjaj koji disk ili folija prave treba da ih uplaši i odvrati od sletanja na terasu.
Iskoristite ljute začine
Možete da probate i sa ljutim začinima. Postoje sumnje da golubovi ne podnose ljute stvari. Pošto vole da kljucaju potencijalnu hranu, eto prilike da pospete zrno bibera, komadiće ljute papričice, ili neki ljuti začin na ogradu.
Čim okusi takve začine, shvatiće da na tom mestu nema izvora hrane za njega i otići će.
Pošto je u pitanju zamka koja može biti oduvana vetrom, pospite malo ulja, kako bi se začin uspešno zadržao na površini. Biće nereda, ali to je samo na kratko, dok ne posluži svrsi.
Onemogućite im pristup
Ukoliko je vaša terasa otvorena i sadrži puno uglova i kutaka u koje golub može da se zavuče. Rešenje može da bude to da zatvorite te kutke određenim kutijama, ogradicama ili mrežama.
Možete u prodavnicama koje drže baštensku opremu, na meru kupiti žice ili bodlje koje se koriste za ograđivanje cveća, i njih postaviti u uglove u koje se golubovi zavlače i polažu jaja.
Obratite pažnju i na prostor gde se nalazi klima uređaj, to je takođe pogodno mesto za njihovo gnezdo. Golub jednostavno neće hteti tu da sleti jer je opasno.
Plastične sove ili vrane
Da li ste znali da se golubovi plaše sova i vrana?
U zavisnosti koliki je budžet, možete da kupite plastičnu igračku sove ili vrane, ili da ih odštampate na kartonu.
Postoje i modeli koji okreću glavu i dodatno ispuštaju zvuke. Preporučljivo je da se menja pozicija varalice, kako bi se povećala efikasnost odbijanja.
Šiljci za odbijanje
Kada učinkovitost bezbolnih metoda, kroz određeni vremenski period oslabi, najčešće se upotrebe šiljci za odbijanje golubova.
Oni se prave od nerđajućeg čelika. Otporni su i na kišu i na sunce, a lako se montiraju na sve vrste podloga.
Mnoga društva za zaštitu ptica bi uvek posavetovala da se pre svega upotrebe sve bezbolne metode koje će ih oterati, a da se izbegavaju šiljci za odbijanje, jer tako mogu da se povrede.
Golubovi su vrlo snalažljive i prilagodljive ptice. Mnoge zamke su uspešno otkirli i izbegli, tako da nam ne preostaje ništa drugo sem da smišljamo nove metode za odbranu. Za sada su u blagoj prednosti.
Iako su dosadne i uporne, ne zaboravite da su to ipak pametne ptice!
Istraživanja pokazuju da ptice polažu jaja ranije zbog klimatskih promena
Preuzmite android aplikaciju.