Већина новопечених родитеља чула је реченицу – спусти бебу на спавање док је поспана, али још будна. Ипак, у пракси је то нешто мало другачије и неким родитељима такав принцип не одговара. Чим бебу спусте у креветић, она почне да плаче. Па, зашто је то тако?
Истраживачи и медицински радници су интервјуу за Kidspot објаснили да свака породица има своја правила, а бебин природни темперамент, старосно доба и начин исхране су међу многим факторима који утичу на њен сан.
Бебе често мењају своје обрасце спавања из недељу у недељу или месеца у месец и може проћи неко време док се не науче самостално да спавају.
Бебина околина такође утиче на њен сан – браћа и сестре, бука, активности тог дана и стрес могу играти значајну улогу. Заузврат, породичне околности могу утицати на то како се перципира бебин ритам спавања.
Потребно је разумевање
Спавање се догађа у циклусима. Идемо у кревет будни, падамо у лагани сан, а затим у дубоки сан, а она опет будно стање и тако даље. За одрасле, један од ових циклуса траје око 90 минута. За бебе и децу, то је, отприлике, упола краће.
Сваки пут кад уђемо у циклус лаганог сна, можемо накратко да се пробудимо, али с обзиром на то да смо одрасли и те смо вештине усавршили одавно, вратимо се релативно једноставно и утонемо у нови циклус. Беба, пак, мора да научи да повеже циклусе спавања како би дуже и мирније спавала.
У првих шест месеци бебе се релативно често буде током ноћи како би јеле и добиле довољно храњивих материја за раст.
Након првих неколико месеци живота, успављивање ће укључивати асоцијације, неке познате и устаљене обрасце који се понављају у време одласка на спавање, а бебу би могле припремити за миран сан.
То може да буде вечерње купање, мажење с родитељима или тиха музика.
Преузмите андроид апликацију.