Početna > Život i stil
Život i stil

Zaštitite svoje biljke od hladnoće i mraza pomoću ovih saveta

Neke biljke koje uzgajamo u svojim baštama mogu se lako oštetiti mrazom ili im je potrebno sklonište za zimu, posebno ako su mlade biljke.  S obzirom na to da su niske temperature pred vratima, stručnjaci upozoravaju sve ljubitelje bilja da treba da urade pripreme u bašti.
Foto: Pixabay/lisa870

Ovo uključuje zaštitu vrtova, uključujući biljke, od mraza. Postoji nekoliko načina da se zaštiti bašta, uključujući zalivanje i ostavljanje opalog jesenjeg lišća, a neke biljke na otvorenom čak treba uneti u zaklon i ostaviti ih dalje od radijatora i promaje.

Ovo su četiri načina za zaštitu biljaka od mraza.
Ostavite opalo lišće

Svi imamo tendenciju da uklanjaju opalo lišće iz dvorišta jer to nije uvek najatraktivniji izgled bašte, međutim, opalo lišće je odličan toplotni izolator i štiti zemljište od smrzavanja. Ovo je odličan izgovor za ‘prolećno čišćenje’ nakon što se vreme zagreje i uklonite lišće nakon što više nije potrebno. Životinje takođe vole snopove lišća jer ih mogu koristiti za gnežđenje.

Očistite sneg

Ako pada sneg, važno je da ga uklonite sa većih biljaka koje su dovoljno velike da sakupe sneg na listovima. Kada se skupi na lišću, ovaj debeli sloj snega će izvršiti veliki pritisak na strukturu biljke i može dovesti do oštećenja grana. Obavezno lagano protresite lišće ovih biljaka da biste uklonili nagomilani sneg jer će to smanjiti ukupnu težinu koju velike snežne padavine mogu da stvore.

Zalivanje

Iako je to „neobičan“ trik, stručnjaci kažu da dodavanje vode kada znate da je mraz neminovan može pomoći u zaštiti biljaka. To je zato što će vlažno zemljište zadržati više toplote nego suvo, pa je od vitalnog značaja kada je mraz na putu. Zapamtite da je prekomerno zalivanje jednako loše kao i nedovoljno zalivanje.

Koristite sredstva za zaštitu bilja

Pokrivanje nežnih baštenskih biljaka uveče pomoći će im da zadrže toplotu i zaštiti ih od smrzavanja dok temperature padaju preko noći. Uklonite pokrivače tokom dana da biste biljke izložili sunčevoj svetlosti, inače će se nežne biljke ugušiti. Čuvajte tegle unutra radi zaštite ako smatrate da je potrebno. Ovi baštenski profesionalci takođe napominju da bi trebalo da razmotre kako mogu da pomognu životinjama koje uđu u baštu, uključujući ježeve i ptice. Na primer, ježevima je potrebno dovoljno masti da prežive period hibernacije. Hiberniraju između novembra i marta i mogu se hraniti gotovo svime osim mlekom i hlebom. Nije neuobičajeno da se probude tokom hibernacije jer će im možda trebati brzi nutritivni oporavak da bi preživeli ostatak sezone. Ali, pošto nema dovoljno izvora hrane i ima ograničeno vreme za ishranu na hladnoći pre povratka u odabrano stanište, misija pronalaženja hrane za njih bi mogla biti nemoguća misija, pa im ostavite hranu u bašti. I ptice i u zimskim mesecima oslanjaju na hranilice.

Da li se proklijali krompir može i treba jesti?

Preuzmite android aplikaciju.