Novosadska skupština na jučerašnjoj sednici, između ostalog, odobrila je prodaju zemljišta u radnoj zoni Sever 4, zaduženje od 1,654 millijarde dinara za izgradnju sportskog kompleksa u Futogu, a usvojila je i izveštaj o izvršenju gradskog budžeta za prvih devet meseci ove godine.

Odbornici su doneli odluku i o prodaji 8,6 hektara zemljišta u radnoj zoni Sever 4 kompaniji CTP za potrebe realizacije projekta „Nideka“.
„Poznato je da je u naš grad došao japanski i da smo već zaključili ugovor vredan 590 miliona dinara za 12,5 hektara za izgradnju proizvodnog pogona u radnoj zoni Sever 4. Ove godine, 10. decembra, imaćemo priliku da prisustvujemo polaganju kamena temeljca na ovoj lokaciji, svega nekoliko meseci nakon kupovine zemljišta. To jasno govori da je ova kompanija zainteresovana da što pre krene s proizvodnjom. Početak proizvodnje očekuje se tokom septembra naredne godine i oni bi trebalo da zaposle oko 500 radnika“, podsetio je zamenik novosadskog gradonačelnika Milan Đurić, i dodao:
„Nova vest u vezi s ovom tačkom je da u grad dolazi povezana „Nidekova“ firma „Nidek Elesis“ za koju je potrebno obezbediti dodatnu parcelu za njihov pogon i to je upravo ova parcela od 8,6 hektara od koje će Grad prihodovati 403 miliona dinara“, istakao je Đurić.
Govoreći o izgradnji pešačko-biciklističkog mosta preko Dunava na stubovima bivšeg mosta Franca Jozefa, Đurić je rekao da je to jedan od najvećih turističkih potencijala Novog Sada i regiona.
Đurić kaže da će ovom odlukom gradnju mosta voditi Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, kao projektom od strateškog značaja za Novi Sad.
Đurić je pomenuo i tačke jučerašnjeg dnevnog reda koje se bave podizanjem spomenika Apoteoza Srpske Vojvodine u Novom Sadu.
Spomenik je inicijativa Matice srpske, Zavoda za zaštitu spomenika kulture, Gradske biblioteke i Istorijskog arhiva grada, oličene u figurama patrijarha Josifa Rajačića, generala Đorđa Stratimirovića i vojvode Stevana Šupljikca, rekavši da je namera da se sačuva trajno sećanje na stvaranje Srpske Vojvodine 1848. godine.
On je pojasnio i odluku o dugoročnom zaduživanju za izgradnju sportskog kompleksa u Futogu, čija je cena, prema idejnom rešenju nešto manja od 1,8 milijarde dinara sa PDV-om.
„Sportski kompleks će činiti zatvoreni olimpijski bazen, dečiji bazen, takođe sportski tereni zatvroenog tipa: dva odbojkaška, dva košarkaška i dva teniska terena. Imaćemo dečija igrališta i prateću infrastrukturu. Sredstva iz tuđih izvora iznose 1,654 milijardu dinara, dok će preostala vrednost biti budžetirana u budžetu za 2022. godinu“, rekao je Đurić.
Predočio je da trenutna tržišna kretanja obezbeđuju kamatnu stopu do jedan odsto na godišnjem nivou te je procenjeno da je pogodno uzeti kredit za važan projekat za oko 50.000 stanovnika tog dela grada. Đurić je rekao i da Grad oročavanjem novca dobija za oko pola procenta više novca, nego što gubi zaduženjem.

S druge strane, šefovi opozionih odborničkih grupa SRS i DSS Đurađ Jakšić i Bojan Radojević, kritikovali su izveštaj ponovivši da je slaba realizacija kapitalnih investicija, te da se opet može očekivati ogroman suficit na kraju godine.
Petrovaradinsko Podgrađe biće uređeno i renovirano
„Planiramo uređenje petrovaradinskog Podgrađa, izgradnju pešačko-biciklističke staze, saobraćajnih površina, platformu, kao vezu pešaka i biciklista s Tvrđavom, uređenje fasada i krovova i uređenje stare vojne pivnice. Ovaj projekat će se realizovati zajedno sa AP Vojvodinom i toko ove nedelje bi trebalo potpišemo međusobni sporazum“, pojasnio je Milan Đurić.
Kako je naznačio, most će po pola finansirati Grad i Pokrajina, u narednim danima očekuje se raspisivanje javnog poziva za izradu dela proejktno-tehničke dokumentacije, dok je za sredinu naredne planirano potpisivanje ugovora.
Šefovi opozionih odborničkih grupa SRS i DSS Đurađ Jakšić i Bojan Radojević izrazili su saglasnost, ali i nezadovoljstvo na neke od odluka.
Jakšić je pozdravio i podržao predlog za podizanje spomenika Apoteoza Srpske Vojvodine kao i sporazum o saradnji sa iranskim gradom Širazom. Za Jakšića je problematično što se planom Almaškog kraja ostavlja mogućnost nadogradnje zgrade Matice srpske, a protiv plana za Naselje radikali su glasali jer je veliki broj primedbi građana odbačen. On je pozvao na širu zaštitu kulturnog nasleđa u Ulici Nikole Tesle i njenog zaleđa i zaključio da se dugi niz godina se izlazi u susret isključivo investitorima.
Po rečima Bojana Radojevića, DSS nije glasao za većinu urbanističkih planova, pošto se bave malim parcelama i time se zanemaruje širi koncept plana, dok se primedbe građana uglavnom ignorišu.
Kako je istakao, „Dugo vremena se izalazi u susret investitorima, a da se načelna pravila gradnje i urbanizma ne poštuju“. On je ukazao i na činjenicu da osim Spensa i JGSP-a, kao konstantnih gubitaša, sada po prvi put i „Vodovod i kanalizacija“ i „Tržnica“ iskazuju gubitak, te je to znak lošeg upravljanja preduzećima.
Takođe, rekao je i da ogromna subvencija od 720 miliona dinara ove godine JGSP-u nije rešila probleme ovog preduzeća i javnog gradskog prevoza. Ujedno rekao je i da se slaže s podizanjem spomenika Srpskoj Vojvodini, ali ne i sa satavom odbora za podizanje spomenika.

Preuzmite android aplikaciju.