Према последњем пресеку, у Србији је у последња 24 сата потврђено још 1.249 заражених.
Преминуло је 27 особа.
На респираторима се налазе 84 пацијента, а на болничком лечењу 2.051.
Број тестираних у последња 24 сата је 13.574, а од почетка пандемије 7.172.506.
У Србији је потврђено 1.291.718 случајева вируса.
Од почетка пандемије је преминула 12.621 особа, а проценат смртности је 0,98 одсто.
Кон: Маске и на отвореном
Др Предраг Кон изјавио је да није очекивао да ће коронавирус имати овакав потенцијал.
„Међутим, чињеница је да треба ту убацити све оно што је развој донео, и технологију, и брзе комуникације, брзо реаговање на нивоу света, брзо долажење до вакцине, у смислу да је развој одраније коришћен, па се брже дошло до вакцине. Све то је развукло епидемију, последица тога је значајно мања смртност, а с друге стране и натезање, продужавање ове ситуације“, додао је он.
Такође је говорио и о мерама у време пандемије.
„Ја могу само своја искуства да кажем, готово да не постоји догађај у току читаве пандемије о ком се није промишљало још 2006, укључујући политичка превирања, потенцијални криминал, злоупотребе“, навео је Кон.
Др Кон се осврнуо и на појаву омикрона.
„Драматичне неке промене заиста не очекујем. Оно што очекујем у овој ситуацији је да се поштују мере које су на снази. На трговима што је планирано не може да подржи ниједан епидемиолог нити лекар из Кризног штаба. Јасно је да је притисак велики, сматра се да треба да се допусти, не могу да прејудицирам. Морам да кажем, ризик је неупоредиво већи за оне који иду а нису вакцинисани, заштићени или преболели, ако нису примили трећу, постоји ризик. Носите маске, без обзира што на отвореном није обавезно. Неупоредиво се вирус брже преноси, четвороструко брже за недељу дана“, истакао је епидемиолог.
Српски туристи заробљени због омикрона
Због омикрона велики број авио-компанија отказује хиљаде летова дневно. Због тога је и група туриста из Србије „заробљена“ на Занзибару.
Неколико стотина српских туриста заробљено је на Занзибару и они су тамо стигли или путем агенција или самостално. Они који су стигли летећи авионом авио-компаније Флај Дубаи, која је отказала велики број летова, сада имају велики проблем, јер је то нискобуџетна компанија, а оне послују по другачијим правилима. Наиме, велике авио-компаније имају обавезу да вам замене карту у случају неке непредвиђене ситуације, али нискобуџетне компаније ту обавезу немају.
„То значи да ће путници из Занзибара који су дошли авионом ове авио-компаније сами морати да се снађу и купе нову карту“, казао је Сеничић.
Почетак краја?
Многи научници сматрају да докази потврђују да ће коронавирус коначно да изгуби моћ да узрокује тежа обољења, а том ставу доприносе и недавна истраживања у Шкотској, Енглеској и Јужноафричкој Републици, одакле је омикрон потекао.
„Имам осећај да је ова варијанта први корак у процесу у којем се вирус прилагођава људској популацији како би изазвао бенигније симптоме. У одређеном смислу, то је предност вируса ако утиче на људе тако да се не разболе превише – јер тако могу да иду около и друже се са осталима и још више шире вирус“, рекао је др Џулијан Танг, професор Универзитета Лестер.
Преузмите андроид апликацију.