Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Замагљена стакла – како спречити и најбрже их одмаглити?

Стижу нам хладнији дани, а са њима и већа могућност да се стакла замагле. У неким ситуацијама ово може да буде веома опасно, па Половни аутомобили дају савете како их што брже одмаглити и генерално ублажити или спречити магљење стакала.
Фото: Pexels/lukas-rychvalsky
Због чега се се стакла уопште магле?

Ваздух садржи одређену количину влаге. Топлији има више влаге него хладан. Зато када топао ваздух дође у додир са неком хладном површином, као што је ветробран зими, водена пара се кондензује и остаје на њему (и другим стаклима) у облику сићушних капи.

Наиме, да би уопште дошло до кондензације, температура те хладне површине мора да се спусти до одређене границе. Та граница или тачка назива се тачка росе, а ту су и разни други фактори, као што је релативна влажност ваздуха и притисак.

Користите клима уређај
Фото: Pixabay/ninofficialphotography

Најефикаснији и најбржи начин за одмагљивање стакала је коришћење клима уређаја.

Али како клима уређај уопште помаже у овом случају? Тако што исушује ваздух, тј. извлачи влагу из њега. Још ако се ваздух загреје, ефекат је знатно бољи.

Температуру и снагу дувања подесите на максимум, усмерите ваздух ка стаклима и укључите клима уређај.

А шта са аутомобилима који немају климу?

Код њих температуру и снагу дувања треба подесити на максимум и усмерити ваздух према стаклима. Помаже и да се спусте прозори за око 1 цм, пошто се тако убрзава струјање ваздуха.

Међутим, нема универзалног решења, бар на дуже стазе, пошто у возилу може да постане претопло, отварање прозора када пада киша није баш добра идеја и слично.

Купите неко од средстава против магљења стакала
Фото: Pixabay/Pexels

Можете да нађете разна средства против магљења, која се наносе на разне начине. Ту су разни спрејеви, али и марамице за брисање којима се на стакло приликом брисања наноси нешто против магљења.

Нека од тих средстава су више ефикасна, нека мање – зависи и од тога да ли их правилно користите, колико дуго ће њихово дејство да траје и слично.

Алтернативна средства против магљења

Постоје и бројна „народна“ решења.

Прво треба добро опрати стакла. Затим их премажете лимуновим соком, медицинским алкохолом, раствором детерџента за судове (он на стаклу оставља танак слој који спречава магљење, али га треба га добро утрљати да не остану флеке).

Ту је и пена или паста за бријање, или обичан сапун, које такође треба добро утрљати због могућих флека.

Важна је превенција – чиста стакла се мање магле

Показало се да је прљаво стакло у великој мери подложније магљењу од чистог стакла. Наравно, и код прљавог стакла помаже ако се стакло третира средствима против магљења.

Али чињеница је да се чиста стакла без икаквих нанетих средстава у односу на прљава у одређеној мери теже замагљују, а лакше бришу и одмагљују. Стога саветујемо да се потрудите да стакла буду чиста.

Филтер кабине (полен филтер, филтер климе) – његова замена помаже

Филтер кроз који ваздух улази у кабину можете да зовете како желите, али ако је он веома прљав, може у великој мери да утиче на појаву кондензације на стаклима.

Сваки извор влаге у кабини потпомаже појаву замагљених стакала

Током зиме или када пада киша, није баш лако испратити овај савет, али покушајте да избаците сваки извор влаге из аутомобила.

  • Отресите снег са ципела
  • Користите гумене патоснице које не упијају воду
  • Проверите кедере на вратима, да ли пуштају воду
  • Очистите све запушене одводе за воду
Проверите да ли цури антифриз из грејача кабине

Уколико антифриз цури унутар кабине, он испарава и „лепи“ се за стакла и тиме их чини знатно подложнијим магљењу. „Масна“ стакла се лакше магле него чиста стакла.

Da li ste pripremili auto za jesen? Evo kako da to učinite

Преузмите андроид апликацију.