Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли сте припремили ауто за јесен? Ево како да то учините

Иако није толико страшна као зима, јесен дефинитивно доноси бројне изазове возачима. Киша, блато, магла, замагљена стакла, ноћ све раније пада… Половни аутомобили спремили су вам савете како да припремите своје возило:
Фото: Pixabay/RitaE
1) Проверите акумулатор

Саветује се да бар једном годишње одете у специјализовани сервис и проверите акумулатор, без обзира да ли је у гарантном року или је гаранција прошла. У тим сервисима имају посебне уређаје за тестирање (има их разних врста), па могу на време да вас упозоре на потенцијалне проблеме у будућности.

2) Убаците у ауто резервну течност за брисаче

Резервна течност за прање ветробрана може врло добро да дође ако дуго и брзо возите по мокром путу након кише, па точкови других возила дижу велику количину прљаве воде која пада по вашем аутомобилу.

Проблем је у томе што нечистоће из те прљаве воде могу да изгребу ветробран, па је пожељно користити течност за брисаче, односно течност за прање ветробрана.

3) Средите лимарију (оштећења) – јесен и зима убрзавају корозију
Фото: Unsplash/Michael Fortsch

Ако на ауту имате дубље огреботине које су стигле до лима или места на којима су се појавили трагови рђе, сада је крајње време да то средите.

Не чекајте пролеће или лето, пошто влага и со убрзавају корозију. Стога сређивање те дубоке огреботине може да буде знатно скупље за нпр. шест месеци.

4) Очистите одводне канале за воду

Уколико се ови одводни канали запуше, када почне киша, вода неће моћи да оде кроз њих, па може да „пробије“ у кабину или да стигне до неке електронике и направи озбиљну штету. Стога редовно проверавајте одводне канале, а нарочито уколико се паркирате испод дрвета.

5) Проверите брисаче
Фото: Pixabay/guvo59

Проверите у каквом су стању метлице брисача и у случају потребе их замените. Чак и уколико визуелно делују добро, проверите како раде – да ли остављају трагове на стаклу, да ли шкрипе, итд.

Није лоша идеја ни да купите нове ако их нисте годинама мењали, чак иако је наизглед са њима све у реду.

6) Средите клима уређај

Ако пре лета или током лета нисте средили клима уређај, сада је право време за то, пошто је клима уређај изузетно користан и током јесени и зиме.

Њиме се најефикасније одмагљују стакла. Тајна је у томе што он исушује ваздух, тј. извлачи влагу из њега.

7) Оперите стакла изнутра – мање ће да се магле

Показало се да је прљаво стакло у великој мери подложније магљењу од чистог стакла. Стога редовно и детаљно перите стакла изнутра.

Такође веома корисна могу да буду средства против магљења, која се наносе на различите начине. Нека од тих средстава су више ефикасна, нека мање – зависи и од тога да ли их правилно користите, колико дуго ће њихово дејство да траје и слично.

8) Ставите гумене патоснице

Вода, блато и друге нечистоће које по кишном времену уносимо у аутомобил на обући лакше ћемо избацити из гумених патосница него из текстилних. Гумене патоснице се брзо и лако перу и суше.

9) Поправите оштећења на ветробрану
Фото: Unsplash/Anna Hu

Уколико имате било какво оштећење на ветробрану, требало би што пре да га средите, пошто постоји велика вероватноћа да ће се током јесени и зиме због температурних разлика само проширити до тачке када више не може да се поправи.

10) Проверите грејаче стакала и ретровизора

Поред стандардних грејача задњег стакла, неки аутомобили имају и грејаче ветробрана и ретровизора, па треба и њих проверити.

11) Проверите гуме, па и резервну

Није у питању само дубина шаре, већ треба видети да ли се гуме равномерно троше. Уколико постоји неки проблем, боље је отклонити га на време пошто по клизавом путу све неисправности по питању гума и ослањања више долазе до изражаја, што аутоматски доноси већи ризик.

Уколико имате резервну гуму, проверите притисак ваздуха у њој. Наиме, притисак временом полако али сигурно опада без обзира што се гума не користи.

12) Проверите светла
Фото: Unsplash/Cassiano K Wehr

Пошто јесен доноси лошију видљивост, важно је проверити да ли раде сва светла, укључујући и светла за маглу – и задња и предња уколико их имате.

Уколико су вам фарови матирали, добра идеја је да их исполирате. Што је пластика фарова више матирала, фарови све лошије осветљавају пут, док разне огреботине и микрооштећења расипају светлост.

Predložen manji porez za vozila sa više od 2 000 kubika

Преузмите андроид апликацију.