Žalgiris verovatno ugasio i poslednju nadu, Zvezdi ostaje samo da mašta o plej-inu

Košarkaši Žalgirisa pobedili su u „Štark areni“ Crvenu zvezdu rezultatom 93:91 u utakmici 26. kola Evrolige.

Crvena zvezda je pretrpela šesti evroligaški poraz pred svojim navijačima, po čemu je jedan od najlošijih domaćina u elitnom evropskom takmičenju i šansa da se plasira u plej-in svedena je na minimum i puku teoriju. Crveno-beli su sada na skoru 10-16, bolji samo od Albe i Asvela.

Žalgiris je u beogradskoj „Štark areni“ upisao šestu pobedu otkako je krajem prošle godine Andrea Trinkijeri zamenio Kazisa Maksvitisa na mestu šefa stručnog štaba i ostaje mu makar legitimno pravo da veruje da plej-in nije nedostižan, pošto na dvonedeljnu pauzu za nacionalne kupove i reprezentativne aktivnosti odlazi sa 11 trijumfa – dve manje od Makabija koji je trenutno na željenoj desetoj poziciji.

Izjednačen je, napet, a na trenutke i haotičan bio duel Zvezde i Žalgirisa. Često su timovi poentirali u serijama, više od 20 puta se smenjivali u vođstvu, a najveća prednost koju je jedna ekipa stekla bilo je plus šest za zelene iz Kaunasa sredinom prvog i trećeg kvartala.

Manje nego što je umelo da se dogodi trpela je organizacija igre crveno-belih zbog izostanka ponovo povređenog Miloša Teodosića, pre svega jer je Jago dos Santos uspešno „uskočio u njegove patike“ i zabeležio dabl-dabl učinak (21 poen, 14 asistencija), ali je nedostajalo čvrstine u odbrani, a na kraju koncentracije i snalažljivosti.

Od samog početka meča igrači Zvezde su dopuštali protivnicima mnogo otvorenih šuteva za tri poena, ali su imali sreće da ih košarkaši Žalgirisa često nisu pogađali u prvom poluvremenu – 6/17. Na drugoj strani, crveno-beli su imali sjajne procente – 12/16 za dva i 5/11 za tri poena, pa je nakon 20 minuta košarke bilo nerešeno (45:45) iako su gosti češće bili tim koji vodi.

Mogla je Zvezda da ode na veliki odmor i uz blagu prednost nakon što je Jago pogodio svoju prvu trojku, ali je Samner uspeo brzo da pretrči ceo teren sa loptom, iznudi faul i ubaci dva penala.

Kako je počelo drugo poluvreme, gosti su namestili ruku i krenuli da kažnjavaju previše vremena i prostora dobijenog neodgovornom odbranom Zvezde koja je često rizikovala i više nego što je potrebno. Pogađali su jedan za drugim Gedrajtis, Evans, Šmits i Ulanovas, pa je Žalgiris još jednom umakao na večeras najvećih plus šest.

Odgovorili su istom merom Rokas Gedrajtis i Jago, crveno-beli su preuzeli vođstvo, ali su odmah dozvolili gostima da na seriju odgovore serijom – 5:0. Manek je ubacio svoju prvu trojku, a Evans pogodio dva slobodna bacanja i Žalgiris je imao tri poena prednosti pred početak četvrtog perioda (68:65).

Zvezda je poslednji kvartal otvorila dobrom odbranom i još jednom serijom poena – 7:0. Za pet je bio odgovoran Gilespi, koji se odlično snašao u ulozi džokera sa klupe, nakon što je prvi put kročio na parket tek krajem treće četvrtine. Skakao je, igrao odbranu, zakucavao, pa i pogađao slobodna bacanja, barem neko vreme (na kraju 4/7).

Ipak, Zvezda ni tada nije uspela da kapitalizuje period dobre igre i zada konačan udarac. Još jednom je Žalgiris, ovaj put uglavnom sa linije slobodnih bacanja i zahvaljujući greškama crveno-belih, napravio seriju 7:0 i mirisalo je na neizvesnu završnicu.

U odlučujućim minutima nervozne i brzoplete košarke bolje se snašao žilavi Žalgiris, ali je Butkevičijus napravio veliku uslugu crveno-belima – promašio je dva slobodna bacanja pri rezultatu 88:85 za goste.

Nedović je potom brzo poentirao, Evans na drugoj strani lako pronašao put do koša, a onda i Bolomboj ponovo sveo zaostatak Zvezde na jedan poen (89:90). Kao ključni se ispostavio trenutak kada je Jago u pokušaju da prekine kontranapad gostiju neoprezno udario Ulanovasa u glavu i napravio nesportski faul.

Ulanovas je pogodio jedan penal, a onda je fauliran i Dimša. Nezadovoljni navijači crveno-belih svašta su tada ubacili na teren, smatrajući da je Evans, pre faula nad Dimšom, nagazio centralnu liniju i da su sudije propustile da dosude „preko pola“.

Ništa se nije promenilo, Dimša je pogodio dva bacanja, a Žalgiris je pobegao na plus četiri i više vremena za preokret nije bilo, mada je malo falilo da Bolomboj, nakon što je Nedović uspešno izveo dva penala, omogući crveno-belima napad za pobedu ili izjednačenje. Nije uspeo uz aut-liniju da iskontroliše i prosledi do saigrača loptu koju je praktično već ukrao posle smušenog izvođenja zelenih.

Najbolji u pobedničkom timu bio je Kinan Evans sa 25 postignutih poena (5/10 za tri) i šest asistencija. Šmits je doprineo trijumfu sa 13, a Birutis sa 12 poena i četiri skoka.

Jago je predvodio crveno-bele sa 21 poenom i 14 asistencija, Mitrović i Nedović su ubacili po 15 poena, dok je Rokas Gedrajtis brojao do 11. Smart je postigao devet, a Gilespi je poverene minute iskoristio da upiše osam poena i pet skokova.

Zvezda u nedelju dočekuje Zadar u 20. kolu regionalne ABA lige, a potom putuje u Niš, gde će braniti trofej Kupa Radivoja Koraća.