Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma biće prosleđen Ustavnom sudu Republike Srpske, nakon što na sednici Zajedničke komisije Narodne skupštine i Veća naroda Republike Srpske nije postignuta saglasnost.
Na jučerašnjoj zajedničkoj sednici taj zakon razmatran je nakon odluka o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog i hrvatskog naroda.
Pošto na sednici nije postignuta saglasnost u pogledu razmatranog zakona, predmet je prosleđen Ustavnom sudu Republike Srpske – Veću za zaštitu vitalnog interesa radi donošenja konačne odluke, prenose Nezavisne novine saopštenje Veća naroda.
Zajednička komisija juče je razmatrala taj zakon pošto 7. oktobra Veće naroda nije postiglo saglasnost o odlukama klubova Bošnjaka i Hrvata za pokretanje mehanizama zaštite vitalnog nacionalnog interesa na taj zakon.
Klub Bošnjaka u Veću naroda Republike Srpske odlučio je 23. septembra da pokrene postupak zaštite vitalnog nacionalnog interesa na taj zakon jer je, kako tvrde, „suprotan odredbama ustava Republike Srpske i BiH“.
Istog dana i Klub Hrvata u Veću naroda doneo je istu odluku, uz identično obrazloženje.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 15. septembra Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličnog pisma, čiji je cilj zaštita i očuvanje srpskog jezika i ćirilice kao nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Zakon je usvojen na Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a gotovo identičan akt istog dana usvojila je i Skupština Srbije.
Preuzmite androidaplikaciju.