Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Zajednički novčanik, da ili ne? (VIDEO/ANKETA)

Da li je i u vašoj kući žena ministar finansija, a vi „mali od palube“ i glavni finansijer svih kreativnih ženinih ideja?

Idilične predstave o finansijama u zajedničkom životu, mogu da budu veliki kamen spoticanja za novopečene parove.

Odnos prema novcu umnogome određuje kvalitet naših veza, hteli mi to da priznamo ili ne.

Posetili smo Riblju pijacu i anketirali sugrađane na temu zajedničkog novčanika.

Ispostavilo se kako su žene te koje kontrolišu finasije, usmeravaju novac i određuju pravac u kom će se kretati kućni budžet, dok su se muškarci pomirili sa činjenicom i složili sa ulogom onog koji više doprinosi zajedničkoj kasi.

Nekada se zajednički budžet podrazumevao u svakom domaćinstvu, a danas to nije slučaj, već svako vodi svoj odvojen finansijski život.
Foto: Gradske info

U vreme naših roditelja, baka i deka, smatralo se da čim se stupi u bračnu zajednicu, automatski se „sklapa ugovor“ da je sve zajedničko i ništa se ne deli na „moje i tvoje“.

Za sve je postajao razlog. Dok se plate računi, popuni frižider, pokupuje kućna hemija, stvari za školu i reše sve dnevne obaveze, ostane nešto novca za potrošnju na garderobu i sitnice, što ženama, ruku na srce, najviše znači.

U takvoj porodičnoj situaciji su mnogi od nas odrastali, gde se znalo gde pare stoje, za šta se koriste i koje su situacije kada ti je dozvoljeno da iz tog novčanika uzmeš sebi koji dinar.

Iako to zvuči davno i staromodno, ipak je takav dogovor između supružnika pozitivno uticao na preraspodelu kućnog budžeta.

Takva situacija je postojala u 80 odsto slučajeva, međutim bile su i drugačije porodice koje su negovale ne tako tradicionalne stavove prema novcu, odnosno smatrali su da je ipak bolja opcija razdvojenih novčanika.
Foto: Gradske info

Iskustva su različita, pa ima i brakova u kojima supružnici kriju svoje troškove, prosto da se onaj drugi ne naljuti.

Bilo kako bilo, vremena su se promenila, međutim ništa se značajno nije desilo, posebno kada je u pitanju trgovina. Sudeći po odgovorima, opet su žene te kod kojih se nalazi novčanik, a muškarci su tu da nose kese i pridrže stvari kada je to potrebno.

Međutim, koliko god vremena da prođe, neke porodične stvari koje se prenose na buduće generacije, ostaju iste.

Odnos prema novcu nosimo „iz kuće“, pa se smatra da su različiti stavovi, najčešće i najveći izazov u braku.

Naš zaključak je da treba negovati zajedničke vrednosti, dogovor kao i kompromis posebno kada je u pitanju trošenje novca, jer ipak takve stvari čine brak ili zajednički život stabilnijim i jačim.
Foto: Gradske info

Kako izgleda idealan dan u Novom Sadu? (ANKETA)

Preuzmite android aplikaciju.