Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Заједнички новчаник, да или не? (ВИДЕО/АНКЕТА)

Да ли је и у вашој кући жена министар финансија, а ви „мали од палубе“ и главни финансијер свих креативних жениних идеја?

Идиличне представе о финансијама у заједничком животу, могу да буду велики камен спотицања за новопечене парове.

Однос према новцу умногоме одређује квалитет наших веза, хтели ми то да признамо или не.

Посетили смо Рибљу пијацу и анкетирали суграђане на тему заједничког новчаника.

Испоставило се како су жене те које контролишу финасије, усмеравају новац и одређују правац у ком ће се кретати кућни буџет, док су се мушкарци помирили са чињеницом и сложили са улогом оног који више доприноси заједничкој каси.

Некада се заједнички буџет подразумевао у сваком домаћинству, а данас то није случај, већ свако води свој одвојен финансијски живот.
Фото: Градске инфо

У време наших родитеља, бака и дека, сматрало се да чим се ступи у брачну заједницу, аутоматски се „склапа уговор“ да је све заједничко и ништа се не дели на „моје и твоје“.

За све је постајао разлог. Док се плате рачуни, попуни фрижидер, покупује кућна хемија, ствари за школу и реше све дневне обавезе, остане нешто новца за потрошњу на гардеробу и ситнице, што женама, руку на срце, највише значи.

У таквој породичној ситуацији су многи од нас одрастали, где се знало где паре стоје, за шта се користе и које су ситуације када ти је дозвољено да из тог новчаника узмеш себи који динар.

Иако то звучи давно и старомодно, ипак је такав договор између супружника позитивно утицао на прерасподелу кућног буџета.

Таква ситуација је постојала у 80 одсто случајева, међутим биле су и другачије породице које су неговале не тако традиционалне ставове према новцу, односно сматрали су да је ипак боља опција раздвојених новчаника.
Фото: Градске инфо

Искуства су различита, па има и бракова у којима супружници крију своје трошкове, просто да се онај други не наљути.

Било како било, времена су се променила, међутим ништа се значајно није десило, посебно када је у питању трговина. Судећи по одговорима, опет су жене те код којих се налази новчаник, а мушкарци су ту да носе кесе и придрже ствари када је то потребно.

Међутим, колико год времена да прође, неке породичне ствари које се преносе на будуће генерације, остају исте.

Однос према новцу носимо „из куће“, па се сматра да су различити ставови, најчешће и највећи изазов у браку.

Наш закључак је да треба неговати заједничке вредности, договор као и компромис посебно када је у питању трошење новца, јер ипак такве ствари чине брак или заједнички живот стабилнијим и јачим.
Фото: Градске инфо

Kako izgleda idealan dan u Novom Sadu? (ANKETA)

Преузмите андроид апликацију.