Први пут од 2019. године када су Јужна Африка, Русија и Кина одржале трилатералне поморске маневре под називом “Моси”, ратни бродови морнарице три државе поново ћe удружено вежбaти у Индијском океану код обала провинције Квазулу-Натал у периоду од 14. до 24. фебруара.
Иако још увек нису објављена имена и типови пловила који ће учествовати на маневрима, очекује се да вежба „Моси 2“ обухвати заједничку војну операцију која укључује трагање и спасавање бродова у невољи, официрске маневре, бојева гађања и вежбе противваздушне одбране, сазнаје „Американ милитари њуз“.
Стратешки положај Јужне Африке као све јаче војне силе учинили су је привлачном за Кину и Русију. Како каже консултант Антон Кругер геостратешка локација лука у Јужној Африци могла би да представља алтернативни путни пут до Суецког канала.
Западна алијанса ће помно прати ове војне активности три земље БРИКС-а у Индијском океану. Поготово откако је НАТО у јуну прошле године на самиту у Мадриду Кину назвао системских изазовом, a Бајденова стратегија националне безбедности навела да Пекинг има намере да преобликује међународни поредак.
Америчка амбасадорка при НАТО-у Џулијана Смит, каже како верује да Русија и Кина „деле скуп алата” (стратегија) у покушају да поткопају чланице Алијансе: „Нема сумње да Народна Република Кина и Русија обе раде на подели трансатлантских партнера. И сада смо веома свесни, сви ми дубље ценимо те напоре и намеравамо да им се позабавимо.”
Јужна Африка је уложила напоре да се позиционира као регионални лидер Африке, учествујући у мировним операцијама Судану и Демократској Републици Конго, а пружила је и конкретну подршку операцијама у борби против пирата у Мозамбику.
Иако блиско сарађује са Русијом и Кином војна опрема и тактика Јужноафричке републике се у великој мери ослања на НАТО. Војне снаге ове афричке земље изводе више вежби са савезницима НАТО него Кином и Русијом, међу којима су најпознатије операције „Добра нада“ са немачким поморским снагама и „Ексерсајз оксајд“ са француском морнарицом.
Преузмите андроид апликацију.