Почетна > Србија
Србија

За очување животне средине важни и закони и њихова примена

Животну средину нисмо наследили од предака, него смо је добили на чување, и зато је важно да је чувамо, а за то су нам потребна сва средства, међу којима и кривично законодавсто и инструменти за његову примену, изјавио је данас председник Скупштине Војводине Иштван Пастор.
Фото: Градске инфо
Пастор је на скупу „Животна средина и кривичноправни инструменти заштите“ у Новом Саду, рекао да је поред значаја тема, важно и што је конференција регионалног карактера, јер је питање заштите животне средине цивилизацијско, а проблеми, појаве и кривична дела често територијално повезани.

„За животну средину кажемо да је то нешто што нисмо наследили од предака, него смо добили од потомака на чување. Због тога је важност чувања животног окружења питање генерацијске солидарности. У том процесу су битна сва расположива средства, образовање, техника и технологија, али и кривично законодавсто и инструменти за његову примену“, рекао је Пастор.

Ова регионална конференција организована је заједничком иницијативом Скупштине Војводине, Вишег суда у Новом Саду, Удружења за кривичноправну теорију и праксу и Адвокатске коморе Војводине.

Председник Вишег суда у Новом Саду Мирослав Алимпић нагласио је да су кривичноправни инструменти заштите животне средине актуелно питање, посебно након отварања Кластера 4, односно Поглавља 21 у преговарачком процесу придруживања Србије Европској унији.

Зато су желели да на једном месту окупе све који се на стручан начин баве том темом, како би разменили искуства и видели којим путем треба ићи даље.

„У фази смо усаглашавања бројних прописа, са прописима ЕУ, те ћемо се трудити да закључцима са данашње конференције допринесемо и олакшамо рад државним органима који се баве овом темом“, рекао је Алимпић.

Председник Удружења за кривично правну теорију и праксу, редовни професор Правног факултета у Крагујевцу проф. др Станко Бејатовић истакао је да превенција, ма каква она била, није довољна за очување животне средине.

„Без кривичног права, нема адекватне заштите. То је лако рећи, али није лако постићи и ми овом конференцијом желимо да дамо одговор како и на који начин кривично право може да допринесе заштити животне средине у оном обиму и на начин на који се то од ове струке очекује“, казао је Бејатовић.

У стручном делу конференције искуства о области заштите животне средине представили су експерти из Србије, БиХ, Мађарске, Румуније, Словеније, Хрватске, Црне Горе.

На скупу је било о речи о кривичном законодавству и међународним правним стандардима у вези са кривичним делима против животне средине, превенцији природних катастрофа и заштити природних ресурса, међународним аспектима кривичне инкриминације чији је предмет заштита животне средине, инструментимa заштите и другим темама.

Veliki školski čas – sećanje na jedan od najvećih zločina

Преузмите андроид апликацију.