Početna > Biznis
Biznis

Za krađu struje kazna zatvora

Od kada je „Elektrodistribucija Srbije” krenula u opsežnu zamenu brojila, i to tako što ih postavlja na bandere, a ne u kuće i vikendice kako je to bilo do sada, većina onih koji žive u prigradskim naseljima javljali su se sa raznim pitanjima.
Foto: Unsplash/kellysikkema

Od toga zašto brojilo mora da bude van kuće, a šta ako neko neće da mu bude na banderi, do toga da su time ove kutije za merenje potrošnje električne energije sada nadohvat ruke lopovima?

Pitali su i šta ako komšija s kojim neko nije dobar polomi brojilo, ko će to da plati i da dokaže da je namerno polupano? Bilo je i onih koji su pitali da li će se na ovaj način lakše na divlje priključivati svi oni koji su i do sada neovlašćeno preuzimali (krali) struju, kao i šta će biti ako bandera s brojilom padne i ne meri struju danima. Kako će EDS znati koliko je stvarna potrošnja?

U „Elektrodistribuciji Srbije” – Beograd kažu da je izmeštanje mernih mesta neophodno zbog lakšeg i nesmetanog pristupa u cilju očitavanja mernih uređaja, kontrole mernih mesta, zamene mernih uređaja, obustave, isključenja i drugih aktivnosti predviđenih Zakonom o energetici, Uredbom o uslovima isporuke i snabdevanja električnom energijom i Pravilima o radu distributivnog sistema.

Upravo izmeštanjem mernih mesta radnicima „Elektrodistribucije” je olakšan pristup mernom mestu u svrhu kontrole mernih mesta i lakšeg otkrivanja neovlašćenog korišćenja električne energije.

Krajnji korisnik distributivnog sistema u slučaju krađe mernog uređaja ili oštećenja brojila isključivo treba da se obrati nadležnom ogranku EDS, koja će sprovesti dalju proceduru, obavestiti policiju i obezbediti novi merni uređaj o svom trošku, s obzirom na to da je izmešteno merno mesto u svojini operatera distributivnog sistema.

Neovlašćeno korišćenje električne energije se tretira kao krađa za koju je, prema krivičnom zakonu, predviđena novčana ili zatvorska kazna.

Građani sve više ulažu na stranim berzama

Preuzmite android aplikaciju.