Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

За јавност доступна два нова предавања на Јутјуб каналу КЦНС-а

Предавање историчара др Горана Васина на тему „Историја Балкана XVI–XX века: између Великих сила, верског и националног“ на Јутјуб каналу КЦНС.
Фото: Градске инфо
Предавање историчара др Горана Васина на тему „Историја Балкана XVI–XX века: између Великих сила, верског и националног“ можете погледати на Јутјуб каналу КЦНС-а.

На почетку последње трибине у календарској 2023. години историчар Горан Васин истиче да је историја Балкана у периоду од 16. до 20. века представљала драматично тешко и турбулентно раздобље историје балканских народа, уједно и процеса чије последице ми и данас проживљавамо.

Утицај Великих сила на балканске народе као и на верске односе између њих, што посебно истиче Милорад Екмечић, указује да је религија вододелница народа на Балкану. Васин говори о периоду националног романтизма, националног буђења и преплитања верског и националног, као и свега оног што чини балканску историју.

Напослетку, Васин закључује да су приче о Балкану као тамном и мрачном Вилајету, о неком делу периферије Европе, апсолутно нетачни. Сви најважнији процеси на Балкану дешавали су се под утицајем Великих сила и дешавања који су са Запада Европе долазили код нас.

 Цело предавање можете погледати на линку.

Предавање мср Огњена Карановића „Операција Бљесак – злочин над српским народом у западној Славонији, српско-хрватски односи на крају 20. века“ можете погледати на Јутјуб каналу КЦНС-а.

На почетку предавања, Огњен Карановић рекао је да је судбина Републике Српске Крајине била „јасно најављена већ у мају 1995. године“, када су хрватске оружане снаге извршиле агресију на енклаву у западној Славонији, тачније над простором Зоне „Север“, која се налазила под мандатном заштитом Уједињених нација.

„Сви дивергентни политички процеси унутар структуре државног руководства Републике Српске Крајине одразили су се на чињеницу да је западна Славонија постала „лак плен“ за Туђманову војску 1. и 2. маја 1995. године. Била је, заправо то показна вежба приказана остатку Крајине, шта ће јој се догодити свега три месеца касније. Намере хрватског руководства биле су недвосмислене.

У склопу планиране злочиначке акције „Олуја“ Туђманова злочиначка солдатеска намеравала је претходно да обезбеди контролу над ширим простором Славоније, посебно да осигура важну саобраћајну инфраструктуру каква је била аутопут од Загреба до Липовца.

На тај начин, Туђман је намеравао и на крају у томе и успео да неутралише потенцијалне операције 18. западнославонског корпуса у случају хрватског напада ширег опсега на другим линијама фронта у Републици Српској Крајини.

Дезоријентисано, апатично и тренутку недорасло политичко, свакако и војно руководство Републике Српске Крајине и Српске Војске Крајине није извршило потребне припреме за одговор на операцију хрватских оружаних снага у западној Славонији, која је остала упамћена под злокобним и кодним називом „операција Бљесак“.

За свега 36 часова организација власти РСК у западној Славонији била је збрисана, а око 15 хиљада становника заувек је протерано са њихових огњишта. У злочинима хрватских снага убијене су 283 особе, од којих 57 жена и 9 деце. Преко 1400, махом цивила било је заробљено и депортовано у неколико хрватских концентрационих логора.

Пад западне Славоније није представљао опомену за руководство РСК у Книну. Политичке распре и недомаћински однос према држави настављен је све до августа 1995. године и коначног слома Републике Српске Крајине“, закључио је Карановић.

Цело предавање можете погледати на линку.

Ulica koja je od nekadašnje glavne saobraćajnice pretvorena u „slepu ulicu“ (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.