Pomoćnik ministarke rudarstva i energetike, Raša Kojčić, izjavio je da su Srbiji potrebni novi snabdevači i pravci snabdevanja gasa kako bi unapredila energetsku bezbednost.
„Srbija u ovom momentu ima samo jednog snabdevača gasa ali intenzivno radimo da od 2023. godine diversifikujemo snabdevače i pravce snabdevanja. Početkom godine započeli smo izgradnju novog gasnog interkonektora između Srbije i Bugarske, koji će biti povezan sa interkonektorom sa Grčkom i Srbiji omogućiti dodatne pravce snabdevanja gasom preko LNG terminala i Južnog gasnog koridora. Da bi unapredili energetsku sigurnost, pored novih snabdevača i pravaca snabdevanja potrebni su nam i novi skladišni kapaciteti, od proširenja postojećeg u Banatskom dvoru do izgradnje potpuno novih. Time ćemo obezbediti veću sigurnost snabdevanja srpskog tržišta od potencijalnih poremećaja i prekida isporuke. To je naročito značajno i zbog neujednačene potrošnje gasa koja je zimi veća u odnosu na letnji period“, rekao je on.
Pomoćnik ministarke je istakao da je Srbija izuzeta od petog paketa sankcija EU čime je nastavljeno stabilno snabdevanje naftom.
„Uvođenje četvrtog paketa sankcija EU prema Rusiji zahtevalo je zabranu transporta energenata preko teritorije EU ka trećim državama a time i prekid snabdevanja srpskog tržišta sirovom naftom preko Jadranskog naftovoda (JANAF). Ipak, Srbija je izuzeta petim paketom sankcija tako da se nastavlja stabilno snabdevanje Rafinerije nafte Pančevo. JANAF i NIS normalno funkionišu i ne očekujemo da će biti nikakvih novih problema“, rekao je pomoćnik ministarke.
Srbija posvećena borbi protiv klimatskih promena, zelenoj agendi i energetskoj tranziciji.
Kojčić je istakao da je potpredsednica Vlade prof. dr Zorana Mihajlović nedavno kopredsedavala Osmim energetsko-klimatskim komitetom Energetske zajednice u Beču na kome su upućene poruke posvećenosti borbi protiv klimatskih promena, zelenoj agendi i energetskoj tranziciji.
„Srbija je jasno istakla posvećenost borbi protiv klimatskih promena, zelenoj agendi, unapređenju energetske efikasnosti i većem uključivanju kapaciteta OIE u strukturu energetskog miksa. Cilj svake države je da bude energetski nezavisna, a bez obnovljivih izvora i ulaganja u nove kapacitete ne možemo napredovati u procesu dekarbonizacije“, zaključio je on.
Danska za zelenu energiju i povećavanje proizvodnje gasa u Severnom moru
Preuzmite android aplikaciju.