Nedavno je potpisan ugovora o saradnji predstavnika rudnika uglja „Pljevlja” i „Elektroprivrede Srbije” koji podrazumeva isporuku našoj zemlji oko 500 tona uglja dnevno, a tokom ove kalendarske godine načelno je dogovoreno da se isporuči oko 300.000 tona. Koliko će nam te nove količine dobro doći da smanjimo uvoz skupe struje, budući da iz domaće proizvodnje ne možemo da pokrijemo potrebe za električnom energijom.
Upitan koliko je u ovom času isplativije kupovati ugalj a ne struju, mr Željko Marković, konsultant u „Diloitu” i jedan do bivših direktora EPS-a, kaže da se pri sadašnjim cenama struje koje su izrazito visoke, i koje će ostati na tako visokom nivou, svakako više isplati kupiti ugalj i tako proizvesti električnu energiju, nego je kupovati na tržištu. Bez obzira na količine koje se pominju, ovaj dogovor EPS-a sa rudnikom „Pljevlja” je korak u pravom smeru, čiji će efekti postajati sve značajniji sa postepenim povećavanjem količina.
„Kada bi svi blokovi u TENT A i TENT B radili punom snagom, dnevne potrebe za lignitom iz Kolubarskog basena bi bile oko 100.000 tona, pri čemu kalorijska vrednost tog lignita mora da bude veća. Jasno je da je reč o ogromnim količinama, čiji bi transport bio dosta logistički zahtevan i komplikovan, pa sa te strane se ne može očekivati da bi EPS, sve i da postoji najbolja volja, mogao to lako da reši. Imajući u vidu da je trenutno za normalno funkcionisanje proizvodnje u TENT A i TENT B, EPS-u dnevno potrebno oko 70.000 tona lignita, dogovor sa rudnikom uglja „Pljevlja” obezbedio bi skromnije količine, negde oko 500 tona uglja, koji je nešto veće toplotne moći u odnosu na kolubarski, pa bi se iz tog uglja moglo proizvoditi oko jedan odsto dnevne proizvodnje struje“ navodi Marković.
Naglašava da bez obzira na to što je reč o manjim količinama uglja, ovaj dogovor je važan iz više razloga. Prvi je da je time otpočela diversifikacija izvora snabdevanja ugljem, što u trenucima zastoja proizvodnje u „Kolubari” može da bude od pomoći EPS-u. Osim toga, kako je i navedeno u saopštenju, količine koje će se uvoziti u budućnosti će se povećavati.
Dodaje da se ovaj ugalj kroz postupak homogenizacije može koristiti za popravljanje kvaliteta kolubarskog uglja, što će pomoći u izbegavanju niza drugih problema koji su posledica neodgovarajućeg kvaliteta.
Preuzmite android aplikaciju.