Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je u Bakuu, na ministarskom panelu „Energetskog foruma“, da su ulaganja u nove kapacitete za proizvodnju energije, različiti dobavljači gasa i unapređenje energetske efikasnosti i regionalno energetsko povezivanje prioriteti za srpsku energetiku, a da je obezbeđivanje redovnog i kvalitetnog snabdevanja najvažniji zadatak čitave Evrope.
„Srbija je centralni deo jugoistočne Evrope, zemlja na putu ka punopravnom članstvu u EU i naši prioriteti jesu povezivanje i jačanje regionalne energetske bezbednosti. Neophodno je da svi zajedno u jugoistočnoj Evropi, ali i šire, radimo zajedno na tome da budemo energetski bezbedni i nezavisni. Politička volja je osnova i ako je imamo, imaćemo i rezultate. Naša energetska politika počiva na nekoliko stubova. Prvi jeste ulaganje u nove kapacitete, pre svega one koji za proizvodnju energije koriste obnovljive izvore, jer želimo da povećamo udeo OIE u našem energetskom miksu. Trenutno oko 70 odsto energije dobijamo iz termoelektrana koje su stare i koriste lignit niske kalorične vrednosti, nešto manje od 30 odsto su velike HE, a samo 3,5 odsto jesu drugi OIE. Da bismo taj procenat povećali, napravili smo prvi korak donošenjem novog zakonodavnog okvira i prvog, posebnog Zakona o korišćenju OIE“, rekla je potpredsednica Vlade.
Ona je rekla da ni Srbiji, kao ni drugim državama, neće biti lako da dostigne karbonsku neutralnost, imajući u vidu izazove sa kojima se svet suočava, ali da je zelena agenda jedini način da se osigura dugoročna energetska bezbednost.
„Naš cilj je da do 2040. imamo minimum 40 odsto energije dobijene iz OIE, a da do 2050. budemo karbonski neutralna zemlja. Da bismo to ostvarili moramo da investiramo u energetsku infrastrukturu. Diverzifikacija gasnog sektora predstavlja drugi stub naše energetike. Imamo dve rute, ali samo jednog dobavljača, od kojeg smo zavisni gotovo stoprocentno. Završetkom interkonekcije sa Bugarskom naredne godine dobićemo mogućnost snabdevanja gasom i iz drugih izvora i o tome sam između ostalog razgovarala sa predsednikom Ilhamom Alijevim i ministrom Parvizom Šahbazovim, da upravo preko tog gasovoda dobijemo gas iz Azerbejdžana. Treći stub jeste drastično povećanje energetske efikasnosti i plan je da projektima koje smo pokrenuli u narednih pet godina smanjimo potrošnju energije za 15 do 25 odsto“, rekla je Mihajlovićeva na ministarskoj sesiji foruma posvećenoj energetskoj tranziciji i izazovima i promenama u svetu, na kojoj su učestvovali ministri Azerbejdžana, Italije, Mađarske, Bugarske, Rumunije, Moldavije, predstavnici EK i Stejt departmenta, kao i ministri Turske, Kazahstana, Irana i Indonezije.
Saradnja u oblasti energetike dodatno će unaprediti odnos Srbije i Azerbejdžana
Preuzmite android aplikaciju.