Ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je nakon sastanka sa delegacijom MMF-a i predstavnicima javnih preduzeća u oblasti proizvodnje i distribucije električne energije i gasa, da je neophodno da sva preduzeća bolje planiraju i brže realizuju kapitalne investicije i pokrenu strukturne promene koje će dovesti do efikasnog rada.
„Razgovarali smo o finansijskom stanju svakog preduzeća i složili smo se da najpre investicioni planovi moraju da budu jasni i precizni, da se pokrenu kapitalne investicije, pre svega kada je reč o EPS-u, kao i distributivnoj elektroenergetskoj i gasnoj mreži, odnosno promenama u radu „Srbijagasa“ i „Transnafte“. Ukoliko ne budemo ulagali u gasne interkonektore, distributivnu mrežu, visokonaponsku mrežu, ali i nove kapacitete, nećemo moći da zadovoljimo potražnju za gasom i električnom energijom. Suština je da stvorimo i energetske koridore i budemo nezaobilazni energetski faktor u regionu“, izjavila je Mihajlovićeva.
Ona je rekla da je ovo važan trenutak, s obzirom na to da je ove godine Srbija ušla u proces energetske tranzicije i neophodno je da javna preduzeća pokrenu svoje strukturne promene i budu efikasnija.
„Velike su obaveze i odgovornost pred svim državnim preduzećima, koja moraju da budu efikasnija u svom funkcionisanju i da naplaćuju svoja potraživanja. Dugovanja prema „Srbijagasu“ su gotovo 900 miliona evra, prema „Elektroprivredi Srbije“ 20 milijardi dinara. Rukovodstvo tih preduzeća mora da bude konkretnije i efikasnije u svom radu i hitno krene u nove investicione cikluse. Ne sme biti kašnjenja, kao što je slučaj sa dosadašnjim investicijama EPS-a, jer svaki dan kašnjenja u realizaciji investicija je ozbiljan problem u obezbeđivanju energetske sigurnosti i zadovoljenju potreba koju za energijom imaju i privreda i domaćinstva. Ministarstvo će učiniti sve što je u našoj nadležnosti da u tom procesu pomognemo“, istakla je Mihajlovićeva.
Ona je istakla da, uprkos krizi na evropskim tržištima, neće biti poremećaja na srpskom tržištu energentima, kao i da cena gasa, električne i toplotne energije za domaćinstva neće biti promenjena do kraja grejne sezone.
Tokom sastanka sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda, osim reformi javnih preduzeća, bilo je reči i o strateškim okvirima za razvoj energetike, investicionom ciklusu i zelenoj agendi koju sprovodi Ministarstvo, kao i gasnoj diverzifikaciji i planovima u vezi sa promenama u rudarskom sektoru koje se sprovode sa ciljem modernog, održivog i zelenog rudarstva.
Više informacija o Zelenoj agendi i prioritetima Republike Srbije u oblasti zaštite životne sredine možete pročitati OVDE.
„Doneli smo nove zakone, pri kraju je izrada podzakonskih akata i strateških dokumenata, nacionalnog integrisanog plana za klimu i energetiku i strategije razvoja energetike do 2030, sa vizijom do 2050. godine. Pripremili smo i plan investicija, čija je vrednost 17 milijardi evra, od čega će najmanje pet milijardi biti za OIE. To je naš novi model rasta i mogućnost da unapredimo privredni ambijent“ istakla je Mihajlovićeva.
Na sastanku Ministarstva i MMF-a učestvovali su i predstavnici „Elektroprivrede Srbije“, AD „Elektromreže Srbije“, „Elektrodistribucije Srbije“, JP „Srbijagas“, Transnafte, JKP „Beogradske elektrane.“
Zelena agenda globalno pitanje, energetska bezbednost ključna za razvoj
Preuzmite android aplikaciju.