Почетна > Србија
Србија

Вулин: Знамо против кога и са ким смо се борили, нећемо увести санкције Русији

Потпредседник Владе Србије Александар Вулин изјавио је данас поводом 80 година од ослобођења Београда да, за разлику од већине европских народа, Срби за слободу дугују само себи, а да је Црвена армија 1944. године помогла да се ослободи Београд, на чему је Србија захвална и неће, како је поручио, постати део антируске хистерије.
Фото: Танјуг/Антон Атанасијевић

За разлику од већине европских народа, Срби за слободу дугују само себи, а остали народи дугују Совјетском савезу и Црвеној армији, али, како је оценио Вулин, они су то одавно заборавили и код њих нема захвалности.

„Ми смо захвални и за ову помоћ. У томе је разлика између нас и других народа. Па управо због тога не заборављамо историју, не заборављамо шта је било, не заборављамо како је било и против кога смо се борили, са киме смо се борили, али исто тако знамо и куда корачамо. Управо због тога нећемо увести санкције Руској Федерацији и нећемо променити своју политику и нећемо постати део антируске хистерије“, поручио је Вулин.

Вулин је навео да је ослобођење Београда свакако један од најзначајнијих датума из историје Другог светског рата.

„Важније ипак је да смо се ми четири године сами борили против нациста, сами смо се борили против немачких окупатора и њихових сарадника, а 1944. године Црвена армија нам је помогла да ослободимо и Београд“, рекао је Вулин.
Београд је у Другом светском рату ослобођен пре 80 година, на данашњи дан, 20. октобра 1944. године, после три године и седам месеци немачке окупације.

Главни град Југославије снаге совјетске армије, уз помоћ снага Народно ослободилачке војске Југославије (НОВЈ), ослободиле су током Београдске операције, а након вишедневних тешких борби и уз бројне жртве.

Операција ослобађања Београда почела је 12. и трајала до 20. октобра 1944. године, а према подацима, у њој је погинуло 2.944 припадника НОВЈ и 961 борац Црвене армије.

Београдска операција била је једна од кључних, ако не и најважнија војна акција на простору окупиране Југославије у Другом светском рату.

Спомен гробље ослободиоцима Београда, насупрот Новог гробља, отворено је 20. октобра 1954. на десетогодишњицу ослобођења града.

 

Bjelajac: Više od 4.000 boraca NOV i 1.000 boraca Crvene armije palo u oslobođenju Beograda

Преузмите андроид апликацију.