Zbog politizacije teme u vezi sa iskopavanjem litijuma u Srbiji, nismo imali priliku da dobijemo relevantne podatke o tome kako bi to uticalo i na životnu sredinu i ukupan ekonomski napredak Srbije, izjavila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Ona je u intervjuu za „Politiku“ istakla da se puno ulaže u zaštitu životne sredine, između ostalog davanjem subvencija građanima koji prelaze na ekološki prihvatljivije energente, kupovinu eko-vozila, pošumljavanje.
Ocenila je da je projekat „Jadar“ obustavljen pre svega zbog nedovoljne informisanosti građana i nedostatka naučnih činjenica, a usled velikog pritiska dela javnosti, i to pre nego što je urađena studija o proceni uticaja na životnu sredinu.
„Izradom studije dobili bismo mišljenje struke, što bi bilo od velike koristi da zaista sagledamo da li i kako možemo da iskoristimo litijum kao razvojnu šansu, istovremeno poštujući ekološke standarde“, istakla je ona.
Govoreći o subvencijama domaćinstvima koja prelaze na ekološki prihvatljivije energente ministarka je navela da je uz podršku ministarstva koje vodi za tri godine zamenjeno više od 3.000 ložišta u 30 mesta u Srbiji.
„Paralelno sa uvođenjem subvencija za domaćinstva, uveli smo i meru podrške zamene kotlova u toplanama i drugim javnim ustanovama poput škola, vrtića. U istom periodu, uz podršku ministarstva, zamenjeno je oko 100 kotlova velikog kapaciteta koji koriste mazut ili ugalj kotlovima na ekološki prihvatljivije energente“, istakla je Vujović.
Preuzmite android aplikaciju.