Почетна > Србија
Србија

Вучић вечерас говори на Генералној дебати светских лидера

Председник Србије Александар Вучић данас ће у Њујорку одржати говор на Генералниј дебати светских лидера, у оквиру 77. заседања Генералне скупштине УН, која ће трајати до 26. септембра.
Фото: Танјуг/Тара Радовановић

Вучић ће говорити око поноћи по нашем времену, као девети говорник, а пре њега ће се путем видео везе обратити председник Украјине Володимир Зеленски.

Главна тема овогодишњег заседања Генералне скупштине УН, која је почела 13. септембра, јесте „Преломни тренутак: трансформативна решења за међусобно повезане изазове“.

Генералне дебате данас, другог дана, почеће првом сесијом од 15 часова (девет по америчком времену), на којој ће први говорити Мухамаду Бухари, а седми говорник биће амерички председник Џозеф Бајден.

Први говорник у другој сесији од 21 час по нашем времену биће председница Мађарске Каталин Новак, а 12. говорница у том делу дебате биће британска премијерка Лиз Трас.

Председник Вучић је раније најавио да је свој говор поделио у пет тачака, као и да ће најважнија бити она о поштовању међународног права.

Вучић је раније најавио да ће данас имати сусрет са министром спољних послова Кине Ванг Јием.

Такође, како је раније најављено, председник Вучић уколико буде стигао, након свог говора можда ће присуствовати пријему који ће приредити амерички председник Бајдене са својом супругом.

На Генералној дебати учествују 92 председника држава и краљева и 58 председника влада, док остале државне делегације представљају потпредседници држава и влада и министри спољних послова.

Дебату је традиционално отворио председник Бразила Жаир Болсонаро, а затим се обратио генерални секретар УН Антонио Гутереш.

Говори светских лидера по протоколу трају највише 15 минута.

Ипак, либијски лидер Моамер Гадафи је 2009. године говорио више од сат и по, а рекорд у дужини говора је поставио бивши кубански лидер Фидел Кастро чије је говор 1969. трајао чак четири сата и 29 минута.

Како су саопштиле УН, овогодишња тема „Преломни тренутак: трансформативна решења за међусобно повезане изазове“ произилази из признања да се свет налази у критичном тренутку у историји УН због сложених и међусобно повезаних криза, укључујући пандемију ковида 19, рат у Украјини, хуманитарне изазове без преседана, прекретницу у климатским променама, као и све већу забринутост због претњи глобалној економији.

Стога је неопходно пронаћи и фокусирати се на заједничка решења за ове кризе и изградити одрживији и отпорнији свет за све и за генерације које долазе, навеле су УН.

Уједињене нације основане су након завршетка Другог светског рата, потписивањем Повеље Уједињених нација у Сан Франциску 1945. године.

Brnabić: Očekujem uskoro jako lepe vesti za Paraćin

Преузмите андроид апликацију.