Početna > Srbija
Srbija

Vučić: U Njujorku smo gledali da što bolje politički i ekonomski pozicioniramo Srbiju

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, na kraju posete Njujorku, da je imao brojne sastanke i intenzivnu agendu, kao i da su bili veoma važni sastanci na marginama Generalne skupštine UN i da je cilj bio da se što bolje, politički i ekonomski, pozicionira naša zemlja.
Foto: Tanjug Video

„Pretvorio se dolazak u Njujork najmanje u ono što se vidi pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, a mnogo više što se zbiva u hodnicima i što se zbiva na različitim sastancima“, rekao je Vučić za RTS.

Istakao je da je naša delegacija gledala da razgovara što je moguće više i da pozicionira Srbiju što bolje.

„Podelio bih u dva dela. Jedan je taj politički aspekt, drugi je ekonomski aspekt i naravno prepletanje politike i ekonomije. Mislim da smo neke važne kontakte po prvi put napravili za našu zemlju što se njenog ekonomskog napretka u budućnosti tiče. Što se politike tiče, nije lako vreme pred nama, ali ni pred kim u svetu nije lako vreme. Mi ćemo morati da radimo više, da radimo snažnije, jače. Moraćemo da popravljamo situaciju u rudarstvu i energetici, jer na poljoprivredu ne možete toliko da utičete na sušu, kišu i vremenske prilike“, rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je istakao da je tokom boravka u Njujorku imao razgovore o AP Kosovu i Metohiji koji nisu bili laki, navodeći da je sa sagovornicima imao različita viđenja, ali da je otvoreno govorio o poziciji Srbije.

Vučić je naveo da je tokom tih razgovora o situaciji na AP KiM razumeo „ko je stajao iza nekih akcija, kome nisu smetale, ali i ko je bio protiv akcija“ koje je sprovodio režim premijera privremenih kosovskih institucija Aljbina Kurtija.

Dodao je da o detaljima tih razgovora ne može da govori, jer je takav dogovor.

On je istakao da je iskreno i otvoreno govorio o poziciji Srbije i da „ništa nije krio“.

„Imamo različite viđanja po određenim pitanjima, naše je da nastavimo odgovorno da se ponašamo“, naveo je predsednik.

Prema njegovim rečima, u pitanju je komplikovan čvor, a pozicija Srbije je trenutno takva da mora, sa jedne strane da čuva mir, a sa druge strane da čuva život, opstanak i napredak srpskog naroda na AP KiM.

Vučić je istakao da će Srbija gledati da ne napravi nijednu grešku, kako niko ne bi imao šta da zameri.

„Gledaćemo da ne napravimo nijednu grešku, da niko nama ne može ništa da prebaci, da naša podrška, snaga naše ekonomije bude sve veće i da naša podrška našem narodu na Kosovo i Metohiji bude sve veća“, naglasio je on.

Vučić je ocenio da se u svetu politički podiže glas malih zemalja i da se „antikolonijalni i antiimperijalni glasovi“ čuju iz Afrike, kao i sve više iz Južne Amerike.

Predsednik je rekao da je u Njujorku tokom održavanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u fokusu bila situacija na Bliskom istoku i da to možda nije dobra vest za Ukrajinu, ali da Evropa mora da radi sve što može da zaustavi taj rat.

„Što se sveta tiče, mislim da ne ide u dobrom smeru. Odjednom, usred susreta Donalda Trampa i Volodimira Zelenskog, poslate su različite i ne u potpunosti koheretne poruke“, istakao je Vučić.

On je dodao da je u SAD jedina suštinska vest Palestina, Izrael, a sada Liban i Izrael.

„O čemu god da se govori ovde, pa čak i o velikim poplavama i uraganu na jugu Amerike, dakle, od Floride do Južne Karoline… Bliski istok ‘jede’ američku pažnju. Što znači da će se oni tome posvećivati više. Nisam siguran da je to sjajna vest za Ukrajinu. Evropa mora da radi sve što moze da zaustavi taj rat. (Predsednik Francuske) Makron je učinio sve da se zaustavi krvoproliće na Bliskom istoku, ali nije to jednostavno. Mi nemamo taj uticaj. Evropa mora da pokuša da zaustavi sukob u Ukrajini“, napomenuo je Vučić.

Govoreći o svečanom prijemu „Serbia Beyond Future“ koji je održan u Njujorku, Vučić je istakao da je Srbija „spojila nespojivo“ jer je uspela da dovede istaknute predstavnike dve najmoćnije partije u SAD, kao i druge važne goste.

On je naveo da je dodatni značaj tog skupa, kada su predstavljeni potencijali Srbije od veštačke inteligencije, biotehnologije do „Ekspa 2027“, što se to dogodio uoči američkih predsedničkih izbora.

Predsednik je naglasio da je na prijemu bio novi pomoćnik državnog sekretara Aleksandar Kasanof, zadužen za Zapadni Balkan, kao i Ričard Grenel iz Trampove Republikanske partije i Erik Svolvel, istaknuti demokratski kongresmen i jedan od bliskih prijatelja Kamale Haris.

„Najmoćnije goste imali smo iz SAD, ali smo imali i devet ministara spoljnih poslova, jednu predsednicu, jednog premijera. Dakle, veoma sam srećen, jer su ti ljudi došli da pokažu poštovanje prema Srbiji“, rekao je Vučić.

Naglasio je da Srbija mora da nastavi da radi na prikupljanju podrške.

Vučić je naveo da je srećan što neke druge zemlje već prepoznaju Srbiju kao državu koja radi na polju tehnološkog napretka, kao i napretka u oblasti veštačke inteligencije i nauke.

„Mi radimo na tome i srećan sam što je neke druge zemlje već prepoznaju Srbiju, a mnogo će nam značiti u 2025. što ćemo da predsedavamo grupom zemalja partnerstva za veštačku inteligenciju, da budemo po tom pitanju prepoznati. Bićemo još jedan kamičak koji pokazuje koliko smo zainteresovani i koliko vredno radimo po tom pitanju, ali to je budućnost“, istakao je predsednik.

Poslednjeg dana višednevne posete Njujorku, gde je imao bilateralne sastanke sa 40 svetskih lidera i govorio na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, Vučić je rekao da sve što Srbija može da uradi, to je da razmišlja o unapređenju tehnologije i inovacijama.

„Pričamo o ulaganju o nauku, ali stvarnom ulaganju u nauku. To ne znači da se dodvoravamo nekome, već želimo da pomožemo onima koji su izuzetno produktivni“, naveo je Vučić.

Arno Gujon: Vučićevo pominjanje „woke“ kulture u UN izazvalo veliku pažnju

Preuzmite android aplikaciju.