Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је данас да је Пословни форум „Србија-Норд-Ест- Италија- регионално повезивање привредника“ увод у заједничку седницу влада Србије и Италија која ће бити одржана 31. јануара.
„Тај састанак треба да нам да нову снагу, нову енергију свеукупним српско-италијанским односима, наравно и на пољу економије“, рекао је Вучевић у обраћању.
Он је на Пословном форуму „Србија- Норд Ест Италија- регионално повезивање привредника“ нагласио да је овај пословни форум, доказ да односи две земље су у успону и кључна порука Владе Србије и председника Александра Вучича је да ће Србија да чува стабилност и државе и региона, и мир и да ће наставити убрзан пут ка европским интеграцијама.
„Циљ је Владе Србије да до краја 2026. године усвоји све неопходне акте и спроведе комплетну реформу у смислу и агенде раста и плана раста и да тиме што се тиче Србије урадимо све што је до нас“, рекао је Вучевић.
Он је додао да је Италија и те како присутна на српском тржишту и у погледу великог броја компанија које послују.
„У компанијама које су основане капиталом из Италије ради 30.000 људи, имате доминацију италијанских компанија, пре свега у банкарском сектору и сектору осигурања. Верујем да ћемо отварањем Србије ка Европи и свету бити још атрактивнији за долазак инвеститора. И верујем да је овај форум суштина тога“, навео је Вучевић.
Истакао је да српски производи треба да буду конкрентинији на тржишту Италије и да је овај скуп једна карика у ланцу свега онога што Србија и Италија заједнички раде.
Он је истакао и да је Србија добила кредитно инвестициони рејтинг и по први пут признање од међународних агенција које врше процену финансија и свеукупно економију једне државе.
„Србија није чланица ЕУ, није чланица ниједне војне алијансе. Има отворену комуникацију и са азијским и афричким државама у тешким геополитичким околностима, а опет је успела да добије кредитни инвестициони рејтинг што је сигнал инвеститорима да је добро место и сигурна кућа за њихов капитал Србија“, рекао је он.
Вучевић је истакао да ће Србија ове године бити међу прве три четири земље Европе и да се очекује да ће раст БДП-а износити 3,8 до 4,0 одсто, а циљ за следећу глодину јесте да тај раст буде 4,2 одсто.
„Инфлацију само ставили у циљане коридоре од око 4,0 одсто ове године а следеће 3,5 одсто са чим је сагласна и Европска комисија“, рекао је он.
Истакао је да Србија има рекордно ниску стопу незапослености од 8,2 одсто и да ће она и даље бити снижавана.
Гостима из Италије је поручио да улажу у Србију и да је најбоља порука коју им можемо послати та да је Србија добро место за њихова улагања.
Истакао је да је регион из кога долазе посебно важан за нас, јер нам је најближи.
„Задовољан сам што сам чуо од вас малопре да наша
администрација није спора, то је лепо чути и на томе ћемо и даље радити. Много тога решава се кроз процес дигитализације а Србија је у тој области урадила пуно. Радује ме чињеница да ће после панел дискусија уследити Б2Б састанци, на којима ће српски и италијански привредници директно разговарати о пословима“, рекао је он.
Нагласио је да су информационо-комуникационе технологије постале доминантне у нашем извозу.
„Наше је да вам створимо сигуран и и предвидив пословни амбијент са јасном правном регулативом, добром радном снагом, повезаношћу са регионом и светом“, рекао је Вучевић.
Позвао је привреднике из Италије да посебну пажњу обрате на наш енергетски сектор и његову трансформацију, а посебно улагања у обновљиве изворе енергије.
Od danas prijava izbornog predmeta za treći test u okviru završnog ispita za osnovce
Преузмите андроид апликацију.