Министар одбране Милош Вучевић изјавио је данас да многе земље, попут скандинавских, имају обавезно служење војног рока и нагласио да би о томе требало разговарати.
„Рекао сам да треба разговарати о увођењу војног рока, да не треба бежати од те теме и сакривати се. Свестан сам да та тема изазива различите реакције и да то уме да се злоупотребљава и да се другачије тумачи“, рекао је Вучевић у изјави за Тањуг.
Додао је да он не може да се води критикама, већ да мора да размишља о ономе што је интересу за секторе за које задужен, а то су Министарство одбране и Војска Србије.
„Не бежим од те расправе и радујем се да чујем стручну анализу, а не само да слушам шта мисли неко ко не зна ништа о томе. Требало би да говоре они који су задужени за нашу одбрану из струке, а онда на крају да се донесе политичка одлука“, рекао је Вучевић.
Додао је да сви могу да се праве да то није проблем и да постоје лагана решења.
„Све је у томе – повећајте плате па ће бити добро и да повећамо плате. Да ли мислите да тако све може да се реши ? А шта ћемо са онима који никада нису служили војску? Неко може да тврди да никад неће бити рата, ми смо у 20. веку страдали за наредних 10 векова, а шта ако нешто буде, шта радимо у тој ситуацији?“, упитао је министар.
Додао је да се не зна шта се ради када је поплава или пожар и нагласио да се онда се сви сете војске и полиције.
„Војску сви зовемо када је мука, а када је добро онда немојмо о тешким темама, ко ће да изгуби три или шест месеци и зашто младима одузимамо време. А шта им одузимамо? Према држави имамо и неке обавезе, а не само права“, казао је министар.
Додао је да поред индивидуалних права постоје и колективна – права нације, државе, града, групе.
„Рекао бих да су многи други народи свесни обавезе према држави. Занимљиво је да су то земље које ми видимо као максимално привлачне за живот, социјално одговорене са јаким демоксратским институцијама, као што су скандинавске земље, а оне све имају обавезу служења војсног рока“, навео је пример министар.
Додао је да неке од скандинавских држава које су биле неутралне то нису више и навео пример Пољске која у 2023. припрема војни буџет, како је рекао, као два буџета целе Србије
„Причали смо о озбиљним изазовима са којима се суочавамо, можемо да окрећемо главу, а онда ће нам се то обити као бумеранг. После тога ће кренути чувене српске анализе ко је крив зашто нам се то десило зашто нисмо то предупредили шта су одговорни радили“, истакао је министар.
Srbi u velikom broju pristižu u Rudare uoči početka protesta
Преузмите андроид апликацију.