Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Вртић „Вилењак“ прославио Међународни дан физичке активности: Кроз игру и забаву до здравља и развоја (ФОТО)

Манифестација „У здравом телу, здрав дух“ у вртићу „Вилењак“ обележен међународни дан физичке активности. Кроз игру и забавне активности, деца су научила колико је важно кретати се, вежбати и активно проводити време, чиме се доприноси њиховом физичком и менталном развоју.
Фото: НС Уживо/Павле Пејић

„Данас је у вртићу „Вилењак“ обележен дан физичке активности, кроз полигонске спортске активности и уз музику која је важан део целокупног доживљаја, најмлађима је дочаран физички покрет као најважнији људски мехнизам очувања здравља и опстанка тела. Циљ организатора јесте да се развија свест, од најмлађих дана, да само покретима тела можемо развијати наше тело и унапређивати здравље“, рекли су из вртића.

У припреми активности са децом је учествовала медицинска сестра за превентивно-здравствену заштиту Мирјана Ђурић, са здравствено-васпитним радом на дату тему.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић

Стручни сарадници за физичко васпитање: Милан Репац, Марко Бодулић, Сања Теофанов, Сања Чабрајац и Биљана Ђурђић су осмислили инспиративне полигоне, конкретне вежбе и изнели до краја манифестацију.

Цео пријекат је осмислила Бранка Чонкић, координатор превентивно-здравствене заштите у П.У.“Радосно детоњство“Нови Сад, заједно у сарадњи са Институтом за јавно здравље Војводине и Јеленом Ковачев, њиховом представницом.
Фото: НС Уживо/Павле Пејић

Светска здравствена организација (СЗО) је у циљу подизања свести целокупне светске јавности о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу доброг здравља и благостања 10. маја 2002. године покренула глобалну иницијативу за обележавање Међународног дана физичке активности.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић

Главни циљеви Међународног дана физичке активности су подизање свести о користима физичке активности у превенцији хроничних незаразних болести, истицање бројних предности бављења спортом и указивање на позитивне ефекте редовног вежбања, подстицање становништва широм света на бављење физичком активношћу, промовисање здравог начина живота и понашања кроз спорт и физичке активности.

Процењује се да се милион смртних случајева годишње у Европском региону СЗО деси због физичке неактивности. У Европском региону СЗО приближно 31% особа старијих од 15 година је недовољно физички активно, а више од половине становника Европе није довољно физички активно да би задовољило здравствене препоруке.
Фото: НС Уживо/Павле Пејић

Према подацима из истраживања здравља становништва Србије у 2019. години становници Србије у просеку седе 4,7 сати дневно, највише становници Београда (5,8 сати), градских насеља (5,3 сата), особе узраста 75+ године (6,1 сати), као и они са високим и вишим образовањем (5,5 сати). Ексцесивном седентарном стилу живота (седење 420 и више минута током уобичајеног дана) је било изложено 23% становништва Србије и 35,1% старијих од 75 година.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић

На основу Истраживања понашања у вези са здрављем код деце школског узраста у Републици Србији (Health Behaviour in School-aged Children Survey, HBSC) из 2022. године у свим узрасним групама дечаци су физички активнији од девојчица, а са годинама се запажа смањење броја свакодневно физички активне деце што је посебно изражено код девојчица, па је само 16,0% девојчица у првом разреду средње школе свакодневно физички активно у складу са препорукама.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић

И резултати последњег истраживања здравља становништва Републике Србије указују на пад физичке активности и код дечака и код девојчица у свим узрасним групама, са 82% у 2013. година на 68,5% у 2019. години.

Фото: НС Уживо/Павле Пејић

JKP „Put“ u aprilu asfaltirao 35 i popravio kolovoz u 24 ulice, ugrađeno 8.200 tona asfalta

Преузмите андроид апликацију.