Politički analitičari tvrde da su prkosni lideri vojnog puča u Nigeru uvereni da će se održati na vlasti i ukazuju da su ključne ličnosti novog vojnog režima potcenjene, iako je izabrani predsednik i dalje izolovan i ograničen na svoju rezidenciju.
Vojni lideri u Nigeru smatraju da će im neažurnost protivnika u regionu, podrška drugih vojnih režima u susednim zemljama i talas narodne mobilizacije kod kuće omogućiti da zadrže vlast u budućnosti, navodi Rojters.
Dve nedelje nakon državnog udara, Mohamed Bazum, demokratski izabrani predsednik Nigera i dalje je zatvoren u svojoj zvaničnoj rezidenciji u prestonici Nijameju, usred sporih međunarodnih napora da se nova vlast ubedi da ga vrati na položaj i povuče se u kasarne.
Analitičari smatraju da su Abdurahaman Tijani, bivši komandant predsedničke garde koji predvodi novi režim, i njegove kolege, visoki oficiri vojske Nigera, potcenjeni u regionu i šire.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (EKOVAS) saopštila je u četvrtak, da su zemlje članice stavile svoje vojne snage u stanje pripravnosti, ali javnosti nisu izneti detalji eventualne vojne intervencije.
„Svi sa kojima sam razgovarala (u Nigeru) kažu da je voz već otišao i da se Bazum neće vratiti na vlast“, rekla je Korin Dufka, ugledna nezavisna konsultantkinja i priznati autor.
Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (EKOVAS) saopštila je u četvrtak, da su vojne snage zemalja članica stavljene u stanje pripravnosti da bi se obnovila demokratija u Nigeru, ali nije bilo detalja o tome kako i kada bi do intervencije moglo doći.
Ključni sastanak načelnika generalštaba vojski zapadnoafričkih zemalja o planiranju i datumu intervencije odložen je na neodređeno vreme.
Raniji rok za intervenciju, postavljen ubrzo nakon puča, istekao je u nedelju, poručio je Bola Ahmed Tinubu, predsednik Nigerije i pozvao da se pređe na diplomatiju i pregovore za rešavanje aktuelne krize.
Sutra sastanak zemalja zapadne Afrike o planovima za vojnu intervenciju u Nigeru
Preuzmite android aplikaciju.