Кинески извоз неочекивано је пао у октобру, при чему је опала вредност кинеске робе продате у САД и ЕУ, према данашњим подацима кинеске царине.
Вредност кинеског извоза у доларима пала је у октобру за 0,3 одсто у односу на годину дана раније, што је испод очекивања аналитичара који су у анкети Ројтерса предвиђали раст од 4,3 процента.
Наведени податак је утолико драматичнији ако се има у виду да је у септембру забележен раст кинеског извоза на годишњем нивоу од 5,7 посто, и представља први међугодишњи пад од маја 2020, наводи Ројтерс.
Увоз робе у Кину је у октобру пао за 0,7 одсто у доларима, подбацивши такође у односу на процене економиста који су очекивали благи раст од 0,1 посто, и долази након септембарског повећања од 0,3 процента.
Извоз Кине у САД пао је за 12,6 процената прошлог месеца на годишњем нивоу у доларском износу и у паду је трећи месец заредом према рачуници ЦНБЦ-а на бази царинских података.
Кинески извоз у Европску унију је ослабио за 9,0 процената у октобру, након раста у септембру.
Са друге стране, извоз Кине у Асоцијацију земаља југоисточне Азије, која је регионално највећи трговински партнер те земље, скочио је у октобру за око 20 одсто.
Кинески глобални извоз кућних апарата је потонуо за више од 20 посто, играчака за скоро 18 процената, а ципела за скоро 11 одсто, наводи ЦНБЦ.
Насупрот томе, подаци показују да је кинески извоз аутомобила скочио за 60 одсто у октобру на 352.000 јединица.
Рачунато у јуанима, кинески извоз је порастао за 7,0 процената у октобру, а увоз за 6,8 посто, показује царинска статистика.
Још један знак који указује на пад глобалне тражње, представља податак да је извоз Јужне Кореје потонуо у октобру први пут у последње две године за 5,7 одсто на годишњем нивоу, додаје амерички медиј.
Преузмите андроид апликацију.