Savezna Republika Nemačka vodeći je spoljnotrgovinski partner Republike Srbije i investitor u Vojvodini, u kojoj posluje 57 kompanija koje su osnovane nemačkim kapitalom, sa više od 24 hiljade zaposlenih. Među najvažnijim je investicija Kontinentala u „mega fabriku“ u Radnoj zoni Sever IV u Novom Sadu, vrednoj 150 miliona evra.
Planirani izvoz kompanije za dve godine iznosiće tri milijarde evra godišnje, što će tu kompaniju učiniti jednom od najvećih srpskih izvoznika. Pored toga, Kontinental je najavio investiranje dodatnih 150 miliona evra u proširenje proizvodnih kapaciteta.
Investitori kao prednosti Srbije a posebno njene severne pokrajine, navode visokokvalifikovanu radnu snagu, kompetitivne operativne troškove, prisustvo finansijskih i poreskih olakšica i geografsku lokaciju koja omogućava Just-in-Time/Just-in-Sequence proizvodnju. U poslednje vreme primetno je ulaganje najvećih nemačkih automobilskih kompanija u AP Vojvodini, koje otvaraju svoje razvojno-istraživačke centre, zbog snažnog potencijala visoko kvalifikovane radne snage u oblasti istraživanja i inovacija.
U prilog tome govori prisustvo kompanije Kontinental, jedne od najvećih evropskih kompanija u sektoru automobilske industrije. Nakon otvaranja dve fabrike, u Subotici i Kaću, Kontinental je u Novom Sadu otvorio Istraživačko-razvojni centar, u kojem radi preko 750 inženjera na razvoju najinovativnijih tehnologija za automobilsku industriju. Pored Konitinentala, Kompanija ZF Friedrichshafen AG, za svoju najveću evropsku investiciju izabrala je Pančevo. Pogon je otvoren 2019, a već u drugoj fazi projekta 2021. godine, izgrađen je najsavremeniji R&D centar u Novom Sadu, čime je Srbija postala jedno od glavnih čvorišta u ZF globalnoj R&D mreži, pokrivajući kompletan razvoj softverskih i hardverskih rešenja za pogon električnih vozila. Investicije je realizovala i Kompanija Brose, koja proizvodi elektroniku i senzorsku tehnologiju za vrata automobila i sedišta automobila, elektromotore i elektroniku, koja je u Pančevu otvorila pogon i istraživačko-razvojni centar.
Ukupna vrednost nemačkih investicija na teritoriji Vojvodine iznosi 1,9 milijardi eura, a realizovale su ih kompanije Simens, Štada, Metro, Fresenius Medikal, Tysenkrup, Henkel Srbija, Dunkermotoren, Mehler Vario System, Geze, Muhlbauer, odnosno Dr. Oetker, ZF, Brose, Kontinetal, KWS, BMTS Tehnolodži, Alutec, Lidl i još dvadesetak nemačkih kompanija.
Većina njih posluje u sektorima prateće automobilske i elektronske industrije: Robert Boš, Kontinental Automotive, ZF, Bysen Abgassistem, Brose, Alutec, BMTS Tehonolodži, IGB Automotive, DAD Drekslmajer Automotive, Norma Group, KontiTeh, SD Hirš, i druge.
Razvojna agencija Vojvodine (RAV) intenzivno radi na podsticanju priliva stranih i domaćih investicija, kao i pružanju profesionalnih usluga kompanijama koje investiraju u AP Vojvodini. Zaključak je da nemačke kompanije u AP Vojvodini, kao i one koje dolaze iz drugih zemalja, ne investiraju samo zbog troškova, blizine EU i matičnih fabrika, već i zbog kvalifikovane radne snage, inovativnih potencijala, te podrške koju postojeći i potencijalni investitori dobijaju.
U narednom periodu Pokrajinska vlada i Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, nastaviće da pružaju stručnu, logističku i finansijsku podršku u privlačenju novih investitora i razvoju svih delova pokrajine.
Za obnovu pravoslavne crkve i podršku srpskim porodicama u Lici – 4,5 miliona dinara
Preuzmite android aplikaciju.