Kako da oporavite najevći organ na telu i uživate u suncu bez brige.
Dok širom zemlje ljudi pripremaju roštilje, vade ćebad za piknik i uživaju u sunčanim danima, mnogi zaboravljaju na tamnu stranu letnje zabave – opekotine od sunca. Ovi neželjeni pratioci sunčanja mogu biti izuzetno bolni, posebno za one koji su se na odmor uputili s kožom koja dugo nije videla sunce.
Ako ste među onima koji su zadobili opekotine od sunca, ne brinite! U moru stvari koje ne bi trebalo da radite, postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da biste olakšali bol i ubrzali oporavak. Evo osam saveta kako da se nosite s ovim neprijatnim problemom.
1. Fokusirajte se na hlađenje
Nakon sati provedenih na suncu, važno je početi s hlađenjem tela iznutra i spolja. Pijte puno vode kako biste sprečili dehidraciju i primenite hladne obloge na opekotine. Američka akademija za dermatologiju preporučuje upotrebu hladnog, vlažnog frotira na koži 10 do 15 minuta dnevno kako bi se oslobodila toplota iz opeklina.
2. Koristite ovlaživače za kožu
Kada se pojave opekotine od sunca, važno je odmah početi s korišćenjem ovlaživača za kožu. Umirujuće hidratantne kreme, posebno one sa aloom verom, mogu pomoći u smanjenju bola i iritacije. Za dodatno olakšanje, čuvajte kremu u frižideru nekoliko sati pre nanošenja kako biste postigli maksimalan efekat hlađenja.
3. Izbegavajte hemikalije
Dok su hidratantne kreme korisne, postoje proizvodi koji mogu pogoršati stanje kože. Izbegavajte kreme koje sadrže naftu, benzokain ili lidokain, jer mogu iritirati kožu ili zadržavati toplotu ispod površine. Umesto toga, birajte proizvode bez ovih sastojaka kako biste omogućili koži da se brže oporavi.
4. Pazite na sapune
Oštri sapuni mogu dodatno isušiti i iritirati već upaljenu kožu. Preporučuje se korišćenje blagih sredstava za čišćenje i izbegavanje trljanja kože peškirom nakon kupanja. Umesto toga, nežno tapkajte kožu kako biste sprečili dodatna oštećenja.
5. Uzmite antiinflamatorne lekove
Ako su opekotine od sunca veoma bolne, antiinflamatorni lekovi mogu biti pravo rešenje. Oni mogu pomoći u smanjenju bola i crvenila, dok čekate da opekotine prirodno zacele. Lekari napominju da je vreme ključno, jer proces oporavka može potrajati do nedelju dana ili više, u zavisnosti od težine opekotina.
6. Pazite na znake teških opekotina ili toplotnog stresa
Ukoliko primetite ozbiljne simptome kao što su plikovi, oticanje, visoka temperatura, vrtoglavica ili mučnina, odmah se obratite lekaru. Ovi simptomi mogu ukazivati na ozbiljne opekotine ili druga stanja povezana sa izlaganjem suncu.
7. Suzdržite se od bušenja plikova
Ako se pojave plikovi, nemojte ih bušiti. Pucanje plikova može dovesti do infekcija ili ostaviti trajne ožiljke. Ostavite ih netaknutima kako bi se prirodno zacelili.
8. Sprečite opekotine od sunca
Najbolji način da izbegnete opekotine jedzr da ih uopšte ne dobijete. Koristite kremu sa zaštitnim faktorom, nosite zaštitnu odeću i izbegavajte sunce u najtoplijem delu dana. Prevencija je ključ za uživanje u letnjim danima bez bola i iritacije.
Preuzmite android aplikaciju.