Поводом сложене хидрометеоролошке ситуације у сливу Дунава данас су покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Владимир Галић и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић са директором ЈВП „Воде Војводине“ Срђаном Кружевићем посетили Централни магацин за одбрану од поплава Јавног водопривредног предузећа „Воде Војводине“.
Том приликом Кружевић је представио актуелно стање и одбрамбене капацитете којима располажу „Воде Војводине“ и истакао да смо у овој фази безбедни, односно да нећемо имати никакве ситуације на које нисмо навикли.
Свакодневно пратимо ситуацију и највише се равнамо према прогнозама из Мађарске, зато што нам и сада, као и 2013. године, када је био последњи висок водостај, стиже вода са севера. Према прогнозама око пола метра смо нижи у односу на оно што нас је тада задесило.
Када причамо конкретно о Новом Саду, круна насипа је довољно висока да и ако нам се појави та количина вода као из 2013. године ми имамо простора да примимо још два метра воде и да не будемо угрожени – констатовао је Кружевић и истакао да би страх људи требало да превазиђу чињеницом да не долази сва количина воде код нас, ваћ нам стиже мањи део тога што се дешава у Европи.
Како је навео опасност од поплава долази тек када се споје два, три или више таласа, а ми сада имамо проблем са једним таласом који је доста брз, тако да, уколико високе температуре не допринесу евентуалном топљењу снега који је пао у Аустрији, ми немамо опасности од спајања таласа и немамо уопште ситуацију да ћемо доћи у проблем са одбраном од поплава.
„Оно што хоћу да кажем јесте да на нашим насипима којих је 1459 км, имамо 63 слаба места, али да ниједно то место није критично. Ми смо са људством спремни, са опремом такође, ЈВП „Воде Војводине“ већ делују по Оперативном плану и већина људи већ је на теренима.“
На Тиси и на Сави се не очекује увођење редовних одбрана, а ванредне одбране уколико садашњи параметри остану могу да вам најавим само у Апатину и у Бездану- закључио је своје излагање Кружевић.
Званичници су имали прилику да у наменски изграђеном магацину виде савремену мобилну опрему коју чине 3,7 километара брана, 20 чамаца, 68 пумпи за воду међу којима се посебно истиче 16 пумпи капацитета 500 литара у секунди.
Такође, у магацину се чувају и три пунилице песка, више од 600 хиљада џакова, као и светлећи торњеви са агрегатима за напајање, савремена механизација и други неопходни алати.
Пратимо ситуацију не само у последњих осам дана, већ уназад осам година, па смо тако уложили из Буџетског фонда за воде 38 милијарди динара када су у питању водни објекти, каналска мрежа, Хидросистем ДТД и оно што је сада најбитније у водозаштитне објекте- изјавио је секретар Галић.
ЈВП „Воде Војводине“ је предузело све мере прописане плановима за одбрану од поплава и заједно са водопривредним предузећима и вишедеценијским искуством спремно дочекује високе водостаје Дунава који се се очекују између 24. и 26. септембра, наводи се у саопштењу.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Владимир Галић додао је и да покрајина располаже буџетском резервом уколико буде проблема са Баноштором, Беочином, Сланкаменом и Јужним Банатом.
„Не пратимо ситуацију само осам дана већ последњих осам година. 38 милијарди динара је уложено у водне и водозаштитне објекте. Ако то не радите у континуитету, застари техника, казао је Галић.
Преузмите андроид апликацију.