Već godinama, čim stigne sezona voća, s njom dođu i upozorenja o hemijskoj neispravnosti zbog velike upotrebe pesticida. I najnovije istraživanje Evropske mreže za pesticide (PAN) pokazalo je da ima razloga za brigu jer je količina kontaminiranog voća i povrća znatno porasla, i to čak za 53 odsto u odnosu na period od pre deset godina.
Najzagađenije voće koje je kontrolisano su kupine – 51 odsto, breskve 45, jagode 38 i trešnje i kajsije po 35 procenata. Studija je pokazala da je jedna od dve trešnje kontaminirana ostacima pesticida koji se svrstavaju među najopasnije po zdravlje. Ostalo voće i povrće, kao što su breskve i salata, takođe je kontaminirano.
PAN, koji se vodio podacima evropskih zdravstvenih institucija, navodi da je udeo voća koje sadrži ostatke 12 najopasnijih pesticida dostigao 29 odsto ponude u 2019. godini, u odnosu na 18 procenata, koliko je zabeleženo 2011. godine. U proseku, u 50 odsto trešanja, 46 procenata bresaka i 30 odsto kivija u Evropi postoje tragovi hemije.
Prema rečima predstavnika PAN-a, Evropska unija se još 2011. godine obavezala da će postepeno povlačiti iz upotrebe opasne pesticide, međutim, po svemu sudeći, proizvođači su čak i povećavali korišćenje tih hemikalija.
Da podsetimo da je baš ovih dana u evropskim medijima bilo reči o tome da bi Evropska komisija krajem jula trebalo da predstavi izmene i dopune direktive o održivoj upotrebi pesticida, glavnog evropskog propisa koji reguliše upotrebu sredstava za zaštitu bilja. Izmene bi, između ostalog, trebalo da dobiju snagu zakona za države članice, a očekuje se da će to regulisati proces odobravanja pesticida pre stavljanja u promet, ali i da će se time podstaći korišćenje alternativnih i manje škodljivih sredstava.
Hrvatska evroparlamentarka Biljana Borzan je, međutim, upozorila da je lobiranje da se ovaj proces izmene propisa zaustavi ogromno. Kako je objasnila, pitanje je da li će novi zakon ugledati svetlo dana, kako je planirano, jer interesne grupe neprekidno pritiskaju institucije EU.
Preuzmite android aplikaciju.